Reklama

Analizy i komentarze

Lato zabójcze nie tylko dla ludzi. Jak chronić baterie w samochodzie elektrycznym? [KOMENTARZ]

Autor. Envato

Wysokie temperatury latem niosą niebezpieczeństwo nie tylko ludziom czy zwierzętom. Na ich wpływ podatne są również akumulatory pojazdów elektrycznych, których stała ekspozycja na upale potrafi je bezpowrotnie uszkodzić. Zatem jak o nie zadbać?

Reklama

Pomimo opinii niektórych środowisk politycznych, zmieniająca się pogoda nie jest wyznacznikiem postępujących zmian klimatu. Choć w ostatnich dniach temperatura w ciągu dnia nieco się zmniejszyła, dane NOAA jednoznacznie wskazują, że przeżywamy obecnie najgorętszy lipiec w historii pomiarów. Rekordowe temperatury zostały zanotowane w wielu europejskich miastach, a prognozy meteorologiczne sugerują, że podczas trwających wakacji możemy się spodziewać kolejnych rekordów.

Reklama

Wysokie temperatury nie tylko stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt, ale równie silnie wpływają na samochody elektryczne. Długa ekspozycja na słońce może nieodwracalnie uszkodzić te pojazdy, co ma bezpośredni wpływ na działanie i długoterminową wydajność ich akumulatorów. Przyspieszone samorozładowanie jest jednym z katalogowych objawów tego problemu, powodując utratę pojemności nawet wtedy, gdy samochód pozostaje nieużywany.

Czytaj też

Jak wskazuje Aleksander Rajch, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, innym aspektem jest przyspieszona degradacja akumulatora, ponieważ długotrwałe wystawiania go na działania wysokich temperatur może przyczynić się do szybszego zużycia materiałów, skracając tym samym jego żywotność. W konsekwencji, pojemność akumulatora może ulec zmniejszeniu, a także obniżyć się jego retencję energii oraz ogólną wydajność.

Reklama

Rozwiązanie problemu?

Jednak to wszystko nie oznacza, że baterie w pojazdach eklektycznych podczas upalnych dni są nieuchronnie skazane na zniszczenie. Aby ograniczyć negatywny wpływ wysokich temperatur, pojazdy elektryczne korzystają z zaawansowanych systemów zarządzania termiką cieplną, do którego wykorzystywana jest ciecz chłodząca lub powietrze, aby uniknąć przegrzania i zapewnić optymalny zakres pracy.

Aleksander Rajch zwraca również uwagę, że różne rodzaje akumulatorów mają różną tolerancję temperaturową. Na przykład akumulatory litowo-jonowe, powszechnie używane w pojazdach elektrycznych, powinny pracować w zakresie od 20°C do 45°C, a przekroczenie tego zakresu może przyspieszyć degradację i skrócić żywotność baterii.

Czytaj też

Czy akumulatory w pojazdach elektrycznych są podatne tylko na wpływ wysokich temperatur?

Nie. Długotrwała ekspozycja baterii na ujemne temperatury również wpływa na procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w niej. Do nich można zaliczyć spowolniony czas reakcji, co z kolei może mieć wpływ na czas ładowania i rozładowywania się baterii. Jak dodaje ekspert PSPA, elektrolit w ekstremalnych warunkach może ulec zamarznięciu lub zmienić swój skład chemiczny, co ogranicza zdolność do transportu jonów i zaburza procesy elektrochemiczne, niezbędne do przechowywania i uwalniania energii, a to ma bezpośredni wpływ na późniejszy zasięg pojazdu. W niektórych przypadkach mogą tworzyć się kryształy w elektrolicie lub na elektrodach, co stwarza ryzyko powstania fizycznych barier i uszkodzeń wewnętrznych, prowadzących do spadku wydajności akumulatora i potencjalnie powodujących nieodwracalną utratę pojemności.

Jak zadbać o baterię w samochodzie elektrycznym podczas upalnych dni?

Lista określonych praktyk jest długa, aby utrzymać akumulator w dobrym stanie. Właścicielom pojazdów elektrycznych zaleca się unikać częstych, głębokich rozładowań i utrzymywanie poziomu naładowania akumulatora w zakresach między 20 a 80 proc. pojemność, gdy tylko jest to możliwe. Nierzadko elektryki mogą mieć także wbudowane funkcje systemowe pomagające zoptymalizować ładowanie i żywotność baterii. Ponadto, poleca się korzystanie z funkcji wstępnego kondycjonowania, aby schłodzić lub ogrzać pojazd przed rozpoczęciem jazdy, co przyczynia się do utrzymania optymalnej temperatury akumulatora.

Czytaj też

Aleksander Rajch zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny element – regularne aktualizowanie oprogramowania w samochodach elektrycznych. Jak tłumaczy, dzięki temu możliwe jest poprawienie wydajności akumulatora. Niemniej istotne jest również pamiętanie o regularnych kontrolach w serwisach zgodnie z zaleceniami producentów. Specjaliści sprawdzają główne systemy pojazdu, w tym elementy mechaniczne (takie jak układ hamulcowy, zawieszenie i inne części mechaniczne), układ chłodzenia oraz komponenty związane z zarządzaniem baterią. To pomaga utrzymać pojazd w optymalnej kondycji i zapewnia długotrwałą niezawodność. W popularyzacji dobrych praktyk pomogłyby także szkolenia przeprowadzane dla kierowców pojazdów elektrycznych, lecz te uzależnione są od producenta, jak i procesu wydawania samochodu przez dealera.

Jakie są konsekwencje finansowe niedbania o baterię w pojeździe elektrycznym?

Zaniedbanie baterii może prowadzić nawet do konieczności jej wymiany. Jej koszt jest zależny oczywiście od podstawowych czynników jak chociażby marka, model pojazdu, pojemność baterii, technologia czy zakres gwarancji. Dlatego też taka operacja będzie się wahać w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że ceny baterii stale spadają i oczekuje się, że będą one nadal spadać wraz z postępem technologicznym.

Wymiana akumulatora jest niezbędna, gdy jego wydajność i pojemność spada poniżej akceptowalnego poziomu. Większość pojazdów elektrycznych jest objęta gwarancją, która uwzględnia poszczególne czynniki, lecz może się ona różnić w zależności od producenta. Powszechnie przyjętą praktyką jest, że baterie w pojazdach elektrycznych objęte są gwarancją trwającą od 8 do 10 lat, z określonym limitem kilometrów, chociaż niektóre marki uwzględniają również poziom utraty pojemności. W celu zapewnienia sobie większego komfortu i uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek związanych z „małymi druczkami" w standardowej umowie gwarancyjnej, wielu właścicieli decyduje się na zakup dodatkowej, rozszerzonej gwarancji na akumulator w swoim elektrycznym pojeździe. To daje pewność, że ewentualne ukryte zapisy nie staną na przeszkodzie, a właściciele nie będą musieli konfrontować się z wysokimi kosztami wymiany akumulatora w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia.

Czytaj też

Najlepsza temperatura dla baterii w samochodzie elektrycznym to...

Jak tłumaczy Rajch, optymalna temperatura robocza dla maksymalizacji żywotności baterii w pojeździe elektrycznym może się różnić w zależności od zastosowanej chemii baterii. Jednak uogólniając można przyjąć, że większość baterii litowo-jonowych, działa najlepiej i ma najdłuższą żywotność w temperaturze od 20°C do 25°C. Należy zauważyć, że chociaż praca w zalecanym zakresie temperatur jest korzystna, nie zawsze jest wykonalna w rzeczywistych warunkach. Dlatego producenci pojazdów elektrycznych projektują swoje systemy akumulatorów tak, aby tolerowały one szerszy zakres temperatur, zwykle od około -20°C do 45°C, aby dostosować się do różnych klimatów i potrzeb użytkowników.

Obserwując rynek można stwierdzić, że współcześni producenci pojazdów elektrycznych rywalizują głównie na trzech osiach: całkowitym zasięgu, szybkości ładowania i kosztach. Jednak obecnie pojawia się kolejna istotna oś jaką jest trwałość tych pojazdów, co sprawia, że kondycja baterii szybko staje się kolejnym krytycznym wskaźnikiem na rynku. Dlatego właściwe utrzymywanie akumulatora w dobrym stanie jest kluczowe, aby zagwarantować optymalną wydajność, długotrwałość oraz bezpieczeństwo w pojazdach elektrycznych. Starannie dbając o te elementy, możemy osiągnąć pełen potencjał pojazdu elektrycznego, co wpływa także na satysfakcję z jego użytkowania.

Reklama

Komentarze

    Reklama