Amerykanie mają nadzieję na odrodzenie przemysłu łupkowego

12 stycznia 2021, 10:47
glazing-oil-889598_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje i jest wyceniana powyżej 52 USD za baryłkę. Wysokie ceny surowca mogą zachęcić amerykańskich producentów ropy z łupków do zwiększenia dostaw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,49 USD, wyżej o 0,46 proc. 

Ropa Brent w dostawach na III na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,85 USD za baryłkę, wyżej o 0,34 proc. 

Wysokie ceny ropy naftowej na rynkach paliw mogą być dla amerykańskich dostawców surowca z łupków "katalizatorem" do zwiększania produkcji.

"Wielu producentów (ropy z łupków) będzie w stanie zwiększyć produkcję, a w USA taka ropa będzie potrzebna, aby wypełnić lukę w bilansie ropy naftowej w krótkiej perspektywie" - ocenia dyrektor Międzynarodowej Agencji Enegii (MAE) Fatih Birol.

Tymczasem zapasy ropy w USA pozostają obecnie na najwyższym poziomie od dekady, jak na tę porę roku, po tym jak pandemia Covid-19 mocno osłabiła popyt na paliwa. 

"Rynek z pewnością będzie bardzo uważnie obserwować dane o zapasach ropy w USA w nadchodzących tygodniach" - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynkowy w CMC Markets Asia Pacific. 

Eksperci firmy Euronav NV prognozują, że ropa może zdrożeć powyżej 60 USD za baryłkę w reakcji na planowane od lutego cięcie dostaw ropy o 1 mln b/d z Arabii Saudyjskiej, osłabianie się dolara USA i korzystniejsze marże rafinacyjne.

Na zakończenie poniedziałkowej sesji ropa w USA zdrożała o 1 centa. 

W ub. tygodniu surowiec na NYMEX zyskał 7,7 proc. 

Od końca X 2020 WTI w USA zdrożała o ponad 45 proc.(PAP Biznes)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Komentator
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:54

Nie pokladałbym zbyt wielkich nadziei na trwały wzrost cen. W razie czego, to Rosjanie z Saudyjczykami znowu stoczą ze sobą wyniszczającą wojnę handlową i łupki upadną po raz trzeci. A poważnie, nie jest w interesie ani Moskwy, a Rijadu, ani pozostałych państw OPEC krótkotrwały wzrost cen i wzrost amerykańskiej produkcji którą znów trzeba będzie zdusić kolejnym krachem na rynku. Bardziej opłaca się sterując wydobyciem, utrzymywać taki poziom cen który zapewnia i Moskwie i Rijadowi osiągać godziwe zyski i nie dopuszczać do tortu konkurencji zza oceanu.

Kowalskiadam154
wtorek, 12 stycznia 2021, 12:25

To zależy czy w nowej administracji wygra normalność czy skrajnie lewicowe skrzydło które mówi wprost o likwidacji przemysłu naftowego w USA

Tweets Energetyka24