Reklama

Wiadomości

Zdobądź dotację z programu „Mój prąd”. Praktyczny przewodnik wypełniania wniosku

Fot. Envato

W sobotę rusza piąta edycja rządowego programu „Mój prąd", w ramach którego beneficjenci będę mogli otrzymać bezzwrotną dotację w wysokości nawet 58 tys. zł. Tłumaczymy, jak złożyć wniosek o dofinasowanie.

Program „Mój prąd" wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczestników, co potwierdza trwająca obecnie kolejna edycja, która rozpoczęła się w 2019 roku. Program skierowany jest do prosumentów, czyli osób posiadających mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kWh do 10 kWh, którzy posiadają umowę sprzedaży energii elektrycznej oraz rozliczają się za wyprodukowaną energię w systemie net-billing. Program obejmuje również dopłaty do magazynów energii oraz systemów zarządzania energią. Nowością w tym roku są dopłaty do pomp ciepła w różnych konfiguracjach. Dzięki programowi uczestnicy mogą czerpać korzyści z posiadania własnego źródła energii, co przyczynia się do utrzymującego się zainteresowania tym programem. W tym roku na „Mój prąd" przeznaczono pulę środków w wysokości 955 milionów złotych.

Czytaj też

Wnioski składane droga internetową należy złożyć za pośrednictwem strony https://gwd.nfosigw.gov.pl/, od jutra od godziny 9 rano. Każda osoba składająca wniosek musi posiadać konto w Generatorze Wniosków Elektronicznych (GWD). Jeśli uczestnicy programu składają wniosek po raz pierwszy, muszą się zarejestrować w systemie. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Po zalogowaniu się do systemu, uzyskuje się dostęp do formularza wniosku oraz instrukcji jego wypełnienia.

Przy składaniu wniosku online, trzeba najpierw przygotować kilka ważnych dokumentów, takich jak potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia o przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej, wydane przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Dodatkowo, wymagana będzie kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie (w przypadku płatności gotówką), zaświadczenie od OSD potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Energii (PPE), oświadczenie wnioskodawcy o dokonanej zapłacie, pełnomocnictwo umożliwiające złożenie wniosku, zaświadczenie potwierdzające zastosowanie systemu net-billing, oraz protokół odbioru prac od wykonawcy. Wszystkie te dokumenty będą niezbędne do kompletnego złożenia wniosku.

Czytaj też

Zgodnie z regulaminem programu, termin oceny wniosku i wypłaty dofinansowania zależy od liczby złożonych wniosków, Przewidywany czas na jego rozpatrzenie wynosi 90 dni, liczonych od dnia prawidłowego złożenia dokumentu. Warto podkreślić, że złożenie wniosku jest w pełni darmowe.

Aby uniknąć pomyłek warto zwrócić uwagę na istotne kwestie związane z wypełnianiem wniosków. Niestety, w poprzedniej edycji aż 40% złożonych wniosków zawierało błędy. Najczęściej były to nieprawidłowości związane z błędnym wypełnieniem danych lub brakujące załączniki. W takich przypadkach konieczne było uzupełnienie wniosków, co znacznie wydłużało czas ich rozpatrywania o ok.  50 dni. Dlatego warto dokładnie wypełniać wnioski lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mogą udzielić wsparcia w tym obszarze.

Komentarze