Wiadomości
Zamrożenie cen energii. Sejm zadecyduje, co dalej z projektem ustawy
Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie przygotowanego przez PiS, a wniesionego jako obywatelski projektu ustawy o zamrożeniu cen energii. W czwartek w I czytaniu padły wnioski o odrzucenie, skierowanie do komisji oraz o przejście do II czytania.
Projekt, pod którym podpisało się ponad 140 tys. osób przewiduje co do zasady utrzymanie po 1 lipca 2024 r. systemu zamrażania cen energii elektrycznej, gazu i ciepła, jaki obowiązywał w 2023 r. i w I poł. 2024 r. W przypadku energii elektrycznej i gazu zamrożone ceny miałyby być utrzymane do końca 2024 r., w przypadku ciepła sieciowego - do połowy 2025 r. przy spadku ceny maksymalnej ciepła. Przewiduje również powrót do zamrożenia płaconych w rachunkach za energię opłat sieciowych na poziomie z 2022 r.
Czytaj też
Koszty tych działań autorzy oszacowali na 15 mld zł, jako źródło finansowania wskazano fundusz COVID-19.
W trakcie I czytania w Sejmie zgłoszone zostały wnioski o odrzucenie projektu w I czytaniu, o skierowanie go do sejmowych komisji do dalszych prac oraz o bezzwłoczne przejście do II czytania. O dalszych losach tej inicjatywy ustawodawczej Sejm zdecyduje w głosowaniu w piątek.