Reklama

Wiadomości

Zakończono aukcję główną rynku mocy na 2028 r. Spółki podsumowują zakontraktowanie

Sieci elektroenergetyczne
Sieci elektroenergetyczne
Autor. Redzen2 / Envato

Przeprowadzona w czwartek przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne aukcja główna rynku mocy na 2028 r. zakończyła się w 6. rundzie z cenami w przedziale od 226,36 do 264,05 zł/kW/rok. O zakontraktowaniu obowiązków mocowych poinformowały m.in. PGE, Energa i Enea.

Reklama

Zgodnie z danymi PSE, wielkość obowiązków mocowych oferowanych przez dostawców mocy w aukcji była na poziomie 8000 MW, podczas gdy zapotrzebowanie na moc wynosiło 5791 MW.

Reklama

Jak poinformowała PGE, spółka zakontraktowana łącznie nie mniej niż 1013 MW obowiązków mocowych, w tym 306 MW w kontraktach 7-letnich, 15 MW w kontrakcie 5-letnim, oraz 692 MW w kontraktach rocznych. Łączna wielkość umów mocowych dla jednostek PGE zawartych na rok dostaw 2028, wliczając umowy wieloletnie z poprzednich aukcji, wynosi nie mniej niż 9851 MW.

Enea poinformowała z kolei o zakontraktowaniu nie mniej niż 1216,936 MW obowiązku mocowego dla swoich jednostek w ramach odnowionych kontraktów jednorocznych. Łączna wielkość obowiązków spółki wynosi nie mniej niż 2 131,936 MW na rok 2028.

Reklama

Energa z Grupy Orlen zakontraktowała co najmniej 555,749 MW obowiązku mocowego dla jednostek, w tym jednostek redukcji zapotrzebowania. Energa oszacowała swoje przychody w 2028 r. z tytułu tych kontraktów na co najmniej 125,79 mln zł.

Czytaj też

O zaoferowaniu 112 MW obowiązku przez Elektrociepłownię Nowa Sarzyna (ENS) poinformowała Polenergia – właściciel tej jednostki, zastrzegając, że do czasu zakończenia aukcji ENS nie złożyła oferty wyjścia z aukcji. Zgodnie z regulaminem aukcji rynku mocy niezłożenie oferty wyjścia w danej rundzie jest jednoznaczne z zaakceptowaniem ceny wywoławczej kolejnej rundy, natomiast niezłożenie żadnej oferty wyjścia w toku całej aukcji skutkuje zawarciem umowy mocowej po cenie zakończenia aukcji.

Rynek mocy w Polsce

Ostateczne wyniki aukcji mocy ogłasza Prezes URE w pierwszym dniu roboczym następującym po 21. dniu od dnia zakończenia aukcji. Do tego czasu wszystkie umowy sprzedaży obowiązków mocowych są warunkowe.

Zgodnie z ustawą moc jest towarem, który można kupować i sprzedawać. Jednostki – wyłaniane podczas aukcji do pełnienia tzw. obowiązku mocowego, polegającego na gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu oraz zobowiązaniu do faktycznej dostawy mocy w okresie zagrożenia – są za to wynagradzane. Rynek mocy działa od początku 2021 r. W celu pokrycia jego kosztów odbiorcy energii elektrycznej ponoszą dodatkowe opłaty.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama