Reklama

Wietnam chce uniknąć blackoutu. Rekordowe upały zagrażają krajowej sieci

Autor. @Mint_Images/Envato

Rząd Wietnamu nakazał podjęcie działań w celu uniknięcia kryzysu energetycznego w czasie, gdy nieznośne upały gwałtownie zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną w kraju.

Niedawne okresy upałów w północnych i centralnych regionach kraju zwiększyły szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. 2 czerwca było to prawie 52 GW, co rząd ocenił jako najwyższy poziom w historii zamieszkanego przez 100 milionów osób kraju. Średnia temperatura tego dnia przekroczyła 30 st. Celsjusza, co – według wyliczeń agencji Bloomberga – oznacza, że była ona o ok. 8 proc. wyższa niż średnia za okres 30 lat dla tej pory roku.

Rekordowe zapotrzebowanie w Azji

Premier Wietnamu Pham Minh Chinh zwrócił się m.in. do Ministerstwa Handlu o zapobieganie niedoborom energii elektrycznej. Wśród możliwych środków jest przyspieszenie uruchamiania nowych elektrowni i połączeń sieciowych oraz wzmożenie działań na rzecz zapewnienia bezpiecznej pracy systemu elektroenergetycznego w szczycie pory suchej.

YouTube cover video

Rosnące temperatury w Wietnamie odpowiadają globalnemu trendowi – uważa Bloomberg. Upalne lato ma dać się we znaki w Azji, Europie i Ameryce Północnej, co grozi obciążeniem sieci energetycznych, utratą części upraw i gwałtownym wzroste cen energii. Przewiduje się m.in., że w całej Japonii do sierpnia będą utrzymywać się temperatury powyżej średniej.

Rozwijające się kraje Azji co roku biją nowe rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną ze względu na szybki wzrost gospodarczy w połączeniu z rozpowszechnianiem się klimatyzacji – zauważa Bloomberg.

Reklama

Upały a bezpieczeństwo energetyczne

Letnim upałom będzie musiała także z uwagą przyglądać się Polska w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Pogoda długoterminowa zakłada, że tegoroczne lato będzie gorące i okresami upalne. Okresy chłodu również się zdarzą, ale będą krótkotrwałe – informuje portal fanipogody.pl. Czerwiec, lipiec i sierpień mają być nieco cieplejsze niż norma wieloletnia. Możliwe będą fale upałów, czyli temperatury między 30 a 36 stopni Celsjusza, jak i charakterystyczne dla lata burze.

Do zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, z niejasnych na razie powodów, doszło choćby 2 czerwca w zakładach Grupy Azoty. Tego samego dnia wystąpił także niedobór mocy w polskim systemie, o czym informowały PSE. Niska rezerwa była spodziewana, a zdaniem PSE system pracował stabilnie. Tego dnia jednak wiatr był słabszy niż prognozowano. W ocenie rzecznika Macieja Wapińskiego luka wytwórcza jest związana z wycofywaniem bloków węglowych, a potrzebne są „moce dyspozycyjne, które pracują niezależnie od warunków pogodowych”.

Czytaj też

Do tej pory nie zostały również wyjaśnione dokładne powody blackoutu na Półwyspie Iberyjskim, do którego doszło 28 kwietnia, jednak wśród czynników takiej awarii zawsze wymieniane są zmiany związane z pogodą.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama