Reklama

Wiadomości

W cieniu Energiewende. Rośnie frustracja i poparcie dla AfD

RuedigerGrob / pixabay
RuedigerGrob / pixabay

Niemiecka koalicja stoi przed obliczem trudności w realizacji swojej polityki klimatycznej. Tymczasem spory wewnętrzne i niskie zadowolenie społeczne zwiększają popularność skrajnie prawicowej partii AfD.

Reklama

W połowie swojej kadencji niemiecka koalicja rządząca (tzw. Ampelkoalition), stoi w obliczu narastającego niezadowolenia społecznego, które wynika z nieudolnej polityki i problematycznego zarządzania kryzysem energetycznym w kraju. Mimo pewnych osiągnięć legislacyjnych, spory dotyczące wycofania kotłów gazowych i olejowych oraz niepomyślne wyniki w sondażach opinii publicznej, zaczęły wpływać negatywnie na wizerunek władzy. W obliczu osłabiającej się gospodarki, sama modernizacja oraz przekształcenie jej w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2045 roku może okazać się znacznie większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano.

Reklama

"Niemcy obecnie przekształcają się w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej i cieszą się szerokim poparciem społecznym dla tego doniosłego procesu" - zaznacza Dirk Messner, dyrektor Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska (niem. UBA). Niemniej podkreśla, że mieszkańcy wspierają transformację klimatyczną, aczkolwiek nurtuje ich niepokój o potencjalne nierówności społeczne, jakie ta przemiana może sobą wywołać. W związku z tym rząd powinien zobowiązać się do poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań, podejmowanych w sposób zrównoważony, uwzględniający aspekty ekonomiczne oraz długofalowe skutki podejmowanych decyzji dla różnych grup społecznych.

Czytaj też

Wewnętrzne konflikty narastające wewnątrz koalicji, jak te spowodowane wycofaniem kotłów opalanych paliwami kopalnymi, dodatkowo nabrały głębszego znaczenia w oczach opinii publicznej. Widoczny stał się bardziej wyraźny podział w społeczeństwie, a podejmowane klimatyczne inicjatywy, takie jak porzucenie energetyki jądrowej, coraz bardziej podsycają brak satysfakcji z działań rządu, szczególnie w świetle niedawnych, rekordowych cen energii.

Reklama

Jednakże, w obliczu zbliżających się wyborów regionalnych i do Parlamentu Europejskiego, eksperci podkreślają, że rząd musi zachować stabilne poparcie społeczne dla podejmowanych działań klimatycznych. W tym kontekście konieczne jest wprowadzanie takiej polityki oraz rozwiązań, które nie spowodują marginalizacji żadnej grupy społecznej.

W wyniku tych wszystkich wydarzeń, poparcie dla koalicji uległo spadkowi, co odzwierciedliło się w sondażach i wzmocniło pozycję AfD, która prezentuje się w oczach Niemców jako realna alternatywa dla obecnej władzy.

Czytaj też

To wszystko tworzy skomplikowany obraz sytuacji politycznej i społecznej w Niemczech, wymagający równoczesnego uwzględnienia aspektów ekonomicznych jak i ekologicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama