Reklama

Wiadomości

Uszkodzenie EstLink2 to „prezent pożegnalny” od Rosji? Zaskakujący moment czasowy

Naprawa kabla podmorskiego Zdjęcie ilustracyjne
Naprawa kabla podmorskiego Zdjęcie ilustracyjne
Autor. www.nkt.com

Uszkodzenie podmorskiego kabla EstLink 2, łączącego Finlandię i Estonię, miało miejsce w bardzo specyficznym momencie. Za dwa miesiące kraje bałtyckie odłączają się od rosyjsko-białoruskiego systemu elektroenergetycznego BRELL. Czy zatem awaria jest „prezentem pożegnalnym” od Rosjan?

Uszkodzenie EstLink 2 nie zapobiegnie odłączeniu się od poradzieckiej struktury BRELL i synchronizacji z obszarem synchronicznym Europy kontynentalnej - przekazał w piątek Elering. Jak podkreślił estoński operator, kraje bałtyckie mają wystarczająco dużo sterowalnych mocy oraz interkonektorów, aby dokonać synchronizacji nawet bez EstLink 2.

YouTube cover video

Odłączenie się Litwy, Łotwy i Estonii od poradzieckiego systemu IPS/UPS oraz synchronizacja z obszarem Europy Kontynentalnej CESA (Continental Europe Synchronous Area) przewidziana jest na północ z 7 na 8 lutego 2025 r. W tym momencie ma m.in. nastąpić fizyczne odcięcie siedmiu istniejących połączeń elektroenergetycznych z obszarem IPS/UPS. Jednocześnie stałoprądowe obecnie połączenie LitPol Link między Ełkiem a litewskim Alytus zacznie działać jako linia synchroniczna, jedyne tego typu połączenie CESA z krajami bałtyckimi. Oprócz LitPol Link, kraje bałtyckie mają jeszcze trzy podmorskie połączenia: NordBalt łączący Kłajpedę na Litwie ze szwedzkim Nybro o mocy 700 MW, oraz dwa kable Estonia-Finlandia: EstLink 1 o mocy 358 MW oraz EstLink 2 o mocy 658 MW.

Ten ostatni kabel został uszkodzony w południe 25 grudnia 2024 r. Testy przeprowadzone przez Elering i fińskiego operatora Fingrid wykazały, że uszkodzenie leży w części podmorskiej kabla po stronie fińskiej. Władze Finlandii w związku z uszkodzeniem zatrzymały tankowiec Eagle S, który prawdopodobnie należy do rosyjskiej „floty cieni”, służącej do omijania sankcji. Jednostka, pływająca pod banderą Wysp Cooka, znajdowała się w pobliżu kabla w momencie jego awarii. Na pokład weszła jednostka fińskiej straży granicznej; tankowiec, wiozący z Rosji do Egiptu ładunek benzyny został skierowany ku południowemu wybrzeżu Finlandii i zakotwiczony kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Helsinek. Według wstępnych ustaleń Finów uszkodzenie kabla mogło być wynikiem działania kotwicy, która w momencie zatrzymania jednostki - jak to określono - nie była na swoim miejscu.

Reklama

Orientacyjna data przywrócenia działania kabla została określona przez operatorów na 1 sierpnia 2025 r. Elering zastrzegł, że brak tego połączenia może mieć wpływ na ceny rynkowe energii elektrycznej w krajach bałtyckich. W ocenie estońskiego operatora, kiedy produkcja OZE w krajach bałtyckich jest wysoka, brak połączenia ma niewielki wpływ na ceny. Może natomiast wpływać na nie, kiedy generacja OZE jest niska, wtedy bowiem ceny będą zależeć od elektrowni gazowych i estońskich źródeł używających łupków roponośnych. Natomiast w momentach szczytów zapotrzebowania ceny w krajach bałtyckich mogą być wręcz niższe niż krajach nordyckich, ponieważ deficyty energii notuje się głównie w Finlandii - wskazuje Elering.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama