Wiadomości
Ustawa uchwalona. Usprawni finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.
Za nowelą ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw głosowało 233 posłów, 190 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Jak wynika z informacji przekazanej przez resort proponowane przepisy umożliwią m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro. Zwiększyć to ma zainteresowanie środkami z części pożyczkowej KPO, szczególnie w przypadku planowanej inwestycji związanej z morskimi elektrowniami wiatrowymi, na którą przewidziano budżet w kwocie ponad 4,7 mld euro.
Nowela ma również umożliwić instytucjom zaciąganie zobowiązań do wysokości limitu środków wskazanego w ustawie budżetowej na dany rok. Usprawnić ma to realizację inwestycji, likwidując ryzyko, że zainteresowane instytucje nie będą zawierały umów inwestycyjnych, dopóki nie pozyskają fizycznie środków finansowych na ten cel – informował resort funduszy.
Czytaj też
W środę, podczas drugiego czytania w Sejmie, minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że nowela inicjuje też procedowanie nad Społecznym Funduszem Klimatycznym.
„Ta ustawa (o zasadach prowadzenia polityki rozwoju - PAP) lokuje, tak jak onegdaj zostało ulokowane KPO, jako nowy instrument finansowy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, (…) a tym samym inicjuje, procedowanie nad kolejnym bardzo ważnym dla Polaków funduszem, Społecznym Funduszem Klimatycznym. (…) Są to kolejne 50 mld zł na inwestycje w polską energetykę” – powiedziała szefowa MFiPR.
Dodała, że Polsce potrzebny jest nowoczesny, czysty, tani i opłacalny - przede wszystkim dla konsumentów i dla konkurencyjnej Polski gospodarki – system energetyczny, a środki z funduszu zostaną uruchomione od 2026 roku.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że regulacja ma też na celu umożliwienie finansowania inwestycji wodorowych z umów z ostatecznymi odbiorcami wsparcia, a także tych realizowanych bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków przekazywanych bankowi wypłatą z PFR, na zlecenie instytucji odpowiedzialnej za realizację inwestycji.
W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).