Reklama

Wiadomości

Kolejne 50 mld zł na polską energetykę. Społeczny Fundusz Klimatyczny procedowany

Autor. gov.pl

Nowela ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju inicjuje procedowanie nad Społecznym Funduszem Klimatycznym. To kolejne 50 mld zł na inwestycje w energetykę – poinformowała w środę w Sejmie minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska Nałęcz.

„Ta ustawa (o zasadach prowadzenia polityki rozwoju – przyp. PAP) lokuje, tak jak onegdaj zostało ulokowane KPO, jako nowy instrument finansowy w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, (…) a tym samym inicjuje, procedowanie nad kolejnym bardzo ważnym dla Polaków funduszem, Społecznym Funduszem Klimatycznym. (…) Są to kolejne 50 mld zł na inwestycje w polską energetykę” – powiedziała szefowa MFiPR.

Dodała, że Polsce potrzebny jest nowoczesny, czysty, tani i opłacalny – przede wszystkim dla konsumentów i dla konkurencyjnej Polski gospodarki – system energetyczny, a środki z funduszu zostaną uruchomione od 2026 roku.

W środę w Sejmie odbyło się sprawozdanie komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw, po czym projekt został skierowany do trzeciego czytania. Projekt ten ma umożliwić rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj też

Przygotowany w MFiPR projekt ustawy ma na celu usprawnienie finansowania inwestycji w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.

Proponowane przepisy umożliwią m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro. Zwiększy to zainteresowanie środkami z części pożyczkowej KPO, szczególnie w przypadku planowanej inwestycji związanej z morskimi elektrowniami wiatrowymi, na którą przewidziano budżet w kwocie ponad 4,7 mld euro.

Nowela ma również umożliwić instytucjom zaciąganie zobowiązań do wysokości limitu środków wskazanego w ustawie budżetowej na dany rok. Usprawni to realizację inwestycji, likwidując ryzyko, że zainteresowane instytucje nie będą zawierały umów inwestycyjnych, dopóki nie pozyskają fizycznie środków finansowych na ten cel – informowało w komunikacie MFiPR.

Reklama

Nowe przepisy mają też na celu umożliwienie finansowania inwestycji wodorowych z umów z ostatecznymi odbiorcami wsparcia, a także tych realizowanych bezpośrednio przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków przekazywanych bankowi wypłatą z PFR, na zlecenie instytucji odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama