Reklama

Wiadomości

UE pójdzie śladami USA i Chin? Jest plan na zieloną reindustrializację

Konferencja odbywa się 18.11.2024 r. w The Tides w Warszawie
Autor. Energy Security in Central and Eastern Europe

„Europa potrzebuje specjalnego funduszu, który skierowałby ją na ścieżkę zielonej reindustrializacji i pozwolił rozwinąć rodzime technologie” – mówi dyrektor fundacji Polska z Natury Krzysztof Perycz-Szczepański. Podczas konferencji Energy Security in Central and Eastern Europe 18 listopada w Warszawie zostanie zaprezentowany plan powrotu UE do wielkiej globalnej gry.  

Konferencja odbywa się 18.11.2024 r. w The Tides w Warszawie
Autor. Energy Security in Central and Eastern Europe

Materiał sponsorowany

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej, które łączy tematy energetyki, polityki klimatycznej oraz bezpieczeństwa. 18 listopada w Warszawie zgromadzą się kluczowi konserwatywni politycy i eksperci państw regionu i państw partnerskich, aby dyskutować o przyszłości energetycznej Europy Środkowo-Wschodniej. 

Czy „zielona rewolucja” może być realizowana w sposób sprawiedliwy? Jak zapewnić uwzględnienie potrzeb najbardziej wrażliwych grup społecznych? Czy implementacja programu Fit for 55 sprzyja bliższej współpracy między krajami regionu? Jakie korzyści dla bezpieczeństwa energetycznego możemy osiągnąć dzięki wspólnym działaniom? I jaką rolę może odegrać zielony konserwatyzm w tym procesie? 

– Chcemy rozmawiać o wyzwaniach, jak w dobie kryzysu dalej kreować europejską polityką klimatyczną, ale także zamierzamy przedstawić propozycje konkretnych rozwiązań. Europa potrzebuje specjalnego funduszu, który skierowałby ją na ścieżkę zielonej reindustrializacji i pozwolił rozwinąć rodzime technologie. Nasz kontynent potrzebuje wejść na ścieżkę zielonej reindustrializacji. Podczas konferencji odbędzie się premiera raportu, który opracowuje Fundacja Polska z Natury we współpracy z Instytutem Zielonej Gospodarki i Cambridge Econometrics. Mogę zdradzić, że w raporcie wskażemy skalę potrzeb inwestycyjnych dla UE wraz z mechanizmem finansowania i redystrybucji środków na poszczególne kraje wspólnoty – zaznacza Krzysztof Perycz-Szczepański, dyrektor Fundacji Polska z Natury. 

Reklama

Podczas pięciu paneli i czterech fire site chatów premierzy, ministrowie, przedstawiciele instytucji publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej oraz polskich i międzynarodowych think tanków będą wspólnie poszukiwać odpowiedzi na najbardziej nurtujące region pytania. 

– Często dyskusja na temat Europejskiego Zielonego Ładu ma miejsce tylko w tradycyjnych, brukselskich bańkach, gdzie uczestnicy poklepują się po plecach i mówią, że tak jest ok. Tymczasem mamy do czynienia ze społecznymi emocjami, które zaczęły się pojawiać w tym kontekście i ważnym elementem dyskusji jest droga do społecznej akceptacji reform – mówi nt. konferencji Energy Security in CEE Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego. 

– Jako UE jesteśmy w zasadzie na trajektorii zjazdu do gospodarczej drugiej ligi i jeśli niczego nie zrobimy grozi nam mocna deindustrializacja, patrząc na to, co robią USA czy Chiny. Europa, która chciała być pierwsza we wdrażaniu polityki dekarbonizacyjnej i klimatycznej może znaleźć się w wielkim kłopocie, bo zyski z innowacyjności zbiorą inni. Tymczasem nasz kontynent staje się liderem, ale nie rozwoju, tylko kosztów związanych z transformacją – wskazuje Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego, współorganizatora wydarzenia. 

W debatach podczas konferencji wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, korpusu dyplomatycznego Polski i państw partnerskich oraz szerokie grono ekspertów z Europy i USA. 

Reklama

Nie zabraknie dyskusji nad: nadchodzącą prezydencją Polski w Radzie UE oraz kolejnym Szczytem Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, wyborami prezydenckimi w USA i ich znaczeniem dla przyszłości globalnych działań klimatycznych, rosnącym sprzeciwem społecznym wobec zielonej transformacji i związanym z tym wzrost poparcia dla partii sceptycznych wobec Europejskiego Zielonego Ładu oraz nad tym co oznacza zielony konserwatyzm w praktyce i jak może być wdrożony w narracjach politycznych.

– Ochrona środowiska dla przyszłych pokoleń jest podstawą wartości konserwatywnych. Chcemy przekazać naszym dzieciom i wnukom lepszy świat. Od Edmunda Burke’a do Rogera Scrutona konserwatywni filozofowie nieustannie dawali to jasno do zrozumienia. Ale to nie jest tylko kwestia odpowiedzialności moralnej, by świat zmierzał w stronę dekarbonizacji. Istnieje również uzasadnienie ekonomiczne i wynikające z kwestii bezpieczeństwa narodowego – zauważa Sam Hall, dyrektor Conservative Environment Network, współorganizatora wydarzenia. 

Reklama

– Wkraczamy w trzecią zimę od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która spowodowała gwałtowny wzrost cen energii. Mimo, że te ceny spadły, potrzeba, aby każdy kraj w Europie porzucił rosyjskie paliwa kopalne i wzmocnił własną niezależność energetyczną. Można to osiągnąć tylko poprzez zwiększanie udziału energetyki jądrowej i odnawialnej w naszych systemach energetycznych oraz poprzez zmniejszenie uzależnienia naszych gospodarek od importu paliw kopalnych. Ale musi to zostać zrobione w sposób, który jednocześnie utrzyma niskie koszty dla konsumentów, zachęci do innowacji i przyciągnie ludzi – dodaje. 

– Conservative Environment Network z przyjemnością bierze udział w tej konferencji, aby podsumować nasze wspólne postępy w kierunku niezależności energetycznej i omówić, w jaki sposób możemy dokończyć ten ważny projekt zgodnie z naszymi wspólnymi konserwatywnymi wartościami – konkluduje Sam Hall. 

Będą z nami m.in. Mateusz Morawiecki b. premier, Marcin Korolec dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki i prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, b. minister środowiska, Miłosz Motyka wiceminister klimatu i środowiska, Krzysztof Bosak wicemarszałek Sejmu RP, Aaron Korwa Atlantic Council, Konrad Popławski koordynator Projektu Project Connectivity and Regional Integration Programme w Ośrodku Studiów Wschodnich, Dr. Leon Hartwell Senior Associate w LSE IDEAS, London School of Economics, współzałożyciel Russia-Ukraine Dialogues i były Sotirov Fellow, Anna Bryłka posłanka do Parlamenty Europejskiego, Tomasz Wróblewski prezes Warsaw Enterprise Institute, Sam Hall dyrektor Conservative Environment Network, Grace Theodoulou Policy Fellow, China Observatory w Council on Geostrategy, Albéric Mongrenier Executive Director of the European Initiative for Energy Security, Jadwiga Emilewicz b. wicepremier i minister rozwoju, Beata Daszyńska-Muzyczka Ambasador – specjalny przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Inicjatywy Trójmorza, Gabriel Gorbačevski attaché ds. energii Republiki Litewskiej w Polsce, Konrad Szymański b. minister ds. europejskich oraz Zdzisław Krasnodębski b. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. 

partnerzy medialni: Rzeczpospolita, Energetyka24, Hospodarske Noviny, Radio Wnet
Autor. Energy Security in Central and Eastern Europe

Konferencja odbywać się będzie w języku angielskim. 

W trakcie wydarzenia dostępne będzie tłumaczenie. 

Rejestracja na stronie: https://klubjagiellonski.pl/projekty/energy-security-in-central-and-eastern-europe-achiving-our-climate-and-security-goals-together/

Reklama

Komentarze

    Reklama