Reklama

Wiadomości

„To jest dramatycznie skomplikowana sprawa". Szef MAP o przyszłości aktywów węglowych

Fot. www.pgegiek.pl
Fot. www.pgegiek.pl

Analizy dotyczące wydzielenia bądź nie aktywów węglowych trwają nadal – poinformował podczas środowej konferencji prasowej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

„Prace dotyczące wydzielenia bądź nie aktywów węglowych ciągle trwają. Prowadzimy analizy, to jest dramatycznie skomplikowana sprawa, ale mam nadzieję, że jesteśmy raczej bliżej niż dalej końca tych analiz i będziemy w stanie przedstawić rekomendację dotyczącą tej sprawy” – powiedział minister.

Zgodnie z zarządzeniem ministra aktywów państwowych z 9 maja br. powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa.

Czytaj też

W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.

Reklama

10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Powołanie NABE, do której miały zostać wniesione aktywa spółek energetycznych, miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. Przede wszystkim miało umożliwić pozyskanie finansowanie na ten cel od instytucji finansowych, które zaprzestają finansowania inwestycji związanych z węglem.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama