Wiadomości
TERMIKA na drodze transformacji energetycznej
Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A. Andrzej Gajewski wziął udział w prezentacji raportu Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej (PTEC) poświęconego wpływowi regulacji UE na transformację sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce.
„Transformacja sektora ciepłowniczego będzie kosztować od 299 do 469 miliardów złotych do roku 2050 – powiedział Andrzej Gajewski – Wydatki będą dotyczyły trzech obszarów. Pierwszy obszar to majątek wytwórczy, czyli ciepłownicze systemy wytwarzania, drugi to majątek dystrybucyjno-przesyłowy i trzeci to obszar modernizacji budynków”.
W czasie dyskusji na temat raportu przedstawiciele spółek ciepłowniczych zwracali uwagę przede wszystkim na konieczność budowy magazynów ciepła, także wytwarzanego w technologii Power to Heat. Jako najbardziej optymalne technologie w dużych systemach ciepłowniczych PTEC wskazuje kogenerację (CHP) gazową, uzupełnianą w podszczytach przez OZE, a w szczytach przez ciepło z urządzeń Power to Heat, takich, jak kotły elektrodowe. Przejście CHP na gazy zdekarbonizowane nie będzie bowiem wymagało budowy źródeł od nowa. Jednym z najważniejszych rozwiązań będą akumulatory ciepła. Ich rolę dla stabilizacji stołecznego systemu ciepłowniczego podkreślił Prezes PGNiG TERMIKA Andrzej Gajewski na przykładzie akumulatora działającego w elektrociepłowni Siekierki. Już wkrótce rozpocznie się budowa największego w Europie (61 milionów litrów) akumulatora ciepła w EC Żerań, kolejny jest planowany także na Siekierkach.
Czytaj też
Najważniejszym projektem inwestycyjnym związanym z zastępowaniem węgla w miksie wytwórczym TERMIKI jest budowa bloku gazowo-parowego w największej polskiej elektrociepłowni EC Siekierki. Jednostka kogeneracyjna o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt ma zostać oddana do eksploatacji w 2030 roku. Obecnie realizowany jest etap przygotowawczy polegający na budowie przyłącza gazu do EC Siekierki, który jest kluczowy dla realizacji tej inwestycji. Uzyskano już pozwolenie na jego budowę. Kolejnymi inwestycjami będzie budowa układów kondensacji spalin wraz z pompami ciepła, które pozwolą na odzysk ciepła zawartego w spalinach. Powstanie też kotłownia elektrodowa, która będzie zasilana energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii w momentach występowania jej nadwyżek w sieci.
Obecnie ciepło produkowane w warszawskich zakładach TERMIKI opiera się na kilku źródłach energii: 61,5% mocy cieplnej pochodzi z węgla, 22,5% jest generowane z gazu ziemnego, a 16% z innych paliw, takich jak biomasa i olej lekki. Ten ostatni używany jest przede wszystkim w jednostkach szczytowych: ciepłowniach Kawęczyn i Wola, uruchamianych przy wyjątkowo niskich temperaturach.
Andrzej Gajewski, prezes zarządu PGNiG TERMIKA, poinformował, że dotychczas spółka wydała na transformację około 10 mld zł. „Gaz będzie paliwem przejściowym. Zgodnie z planem neutralności klimatycznej złożonym do KOBIZE, mamy ambicje, by do 2050 r. osiągnąć pełną neutralność emisyjną” - powiedział prezes PGNiG TERMIKA.
Materiał sponsorowany