Reklama

Tauron gra w zielone. Nowe inwestycje w jednostki ciepłownicze

Elektrownia wodna Taurona w Lubachowie
Elektrownia wodna Taurona w Lubachowie
Autor. www.ekoenergia.tauron.pl / materiały prasowe

We wszystkich lokalizacjach źródeł wytwórczych spółki Tauron Ciepło zaplanowano inwestycje w nowe źródła - przekazał we wtorek Tauron. Mają być one zgodne z założeniami dekarbonizacji oraz podnoszenia efektywności produkcji i dostaw ciepła - zaakcentował koncern.

Jak zaznaczono we wtorkowej informacji Taurona, w planach strategicznych koncernu w segmencie ciepłownictwa „zaplanowano transformację i precyzyjnie dopasowane inwestycje w nowe źródła, w każdej z lokalizacji Tauron Ciepło”.

Już wcześniej podawano, że program dekarbonizacji obszaru ciepła zakłada przekazanie do eksploatacji ponad 1,1 GW nowych lub zmodernizowanych mocy ciepłowniczych w perspektywie 2030 r. Program ten jest częścią realizacji strategii Taurona na lata 2025-2035, ogłoszonej w grudniu 2024 r.

We wtorek koncern m.in. potwierdził informację z początku lutego, że trwają prace przygotowawcze dot. budowy nowego źródła ciepła na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie. Formalnie zrezygnowano wówczas w Łagiszy z budowy bloku gazowego 400 MW.

Reklama

Zamiast niego mowy układ ciepłowniczy ma obejmować gazową jednostkę kogeneracyjną o mocy 140 MWt/120 MWe przystosowaną do produkcji na bazie paliw zeroemisyjnych, jednostkę wykorzystującą technologię Power to Heat oraz akumulator ciepła. Energia z tego hybrydowego systemu ma zastąpić produkcję obecnej jednostki węglowej przed 2030 r.

We wtorek Tauron poinformował też o szczegółach pozostałych przygotowywanych inwestycji ciepłowniczych. W Elektrociepłowni Katowice analizowane są m.in. budowa kotłowni na biomasę, kogeneracyjnej jednostki gazowej, budowa kotłów elektrodowych, pompy ciepła oraz akumulatora ciepła.

Dla Elektrociepłowni Tychy trwają prace przygotowawcze i analityczne dotyczące przebudowy kotła bloku węglowego na paliwo biomasowe, a także budowy kotłowni olejowo-gazowej, kotłów elektrodowych oraz akumulatora ciepła.

W Elektrociepłowni Bielsko-Biała plan dekarbonizacji zakłada budowę kotłów elektrodowych oraz farmy fotowoltaicznej na terenie elektrociepłowni. W Czechowicach-Dziedzicach spółka analizuje m.in. możliwość budowy instalacji spalania paliw alternatywnych.

Reklama

Tauron Ciepło zakłada także budowę jednostki wytwórczej opartej o kotły biomasowe, kotły elektrodowe i akumulator ciepła w Jaworznie. W Elektrociepłowni Cieszyn w planach jest budowa silników gazowych i kotłowni biomasowej. Inwestycje związane z dekarbonizacją zaplanowano również w ciepłowniach w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze.

Jak zapewnił cytowany w informacji koncernu prezes Tauronu Ciepło Marcin Staniszewski, transformacja segmentu ciepłowniczego koncernu jest zaplanowana kompleksowo i systemowo, a jej celem jest budowa nowoczesnych, efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań bezemisyjnych.

„Chcemy aby w przyszłości nasze systemy służyły mieszkańcom zapewniając bezpieczne i stabilne dostawy ciepła w akceptowalnych społecznie cenach” - zaznaczył Staniszewski dodając, że unowocześnienie segmentu przełoży się na życie mieszkańców i poprawę stanu powietrza w aglomeracji i regionie.

Tauron Ciepło planuje również rozwój rynku ciepła, w tym nowe przyłączenia odbiorców. Podkreśla, że ciepło sieciowe to najbardziej efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach - dostępny przez cały rok nie tylko pod kątem ogrzewania mieszkań, ale też wody sieciowej. Klienci, czyli przede wszystkim spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, samodzielnie decydują, jak długo trwa u nich sezon grzewczy.

Reklama

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w konurbacji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej, Cieszynie oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych, w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych, to 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie spółki wynosi ok. 1 tys. km. Dostarcza ona ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama