Reklama

Wiadomości

Rosja atakuje kolejne obiekty energetyczne. Uszkodzone dwie elektrociepłownie

wojna ukraina rosja wojsko
Wojna na Ukrainie
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Siły rosyjskie zaatakowały w nocy z piątku na sobotę obiekty energetyczne w pięciu obwodach na południowym wschodzie i w środkowej części Ukrainy - podał w sobotę ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Firma energetyczna DTEK poinformowała o poważnych uszkodzeniach w dwóch elektrowniach cieplnych.

„Wróg znów ostrzeliwuje ukraiński sektor energetyczny! Zaatakowano obiekty energetyczne w obwodach zaporoskim, dniepropetrowskim, donieckim, kirowohradzkim i iwanofrankowskim. Skutki są ustalane” - napisał Hałuszczenko na Facebooku.

Reklama

DTEK, największa prywatna firma energetyczna w Ukrainie, zgłosiła „poważne uszkodzenia” w dwóch elektrowniach cieplnych. „Wróg ostrzelał dwie z naszych elektrowni cieplnych. Sprzęt został poważnie uszkodzony. Energetycy pracują obecnie nad usunięciem skutków ataku. To już szósty zmasowany atak na elektrownie DTEK w ciągu 2,5 miesiąca” - czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji elektrownie cieplne DTEK były ostrzeliwane ponad 180 razy, 51 pracowników firmy zostało rannych, a trzech zginęło w ostrzale.

Wskutek uderzenia sił rosyjskich płonęła infrastruktura krytyczna na Podkarpaciu. „Dziś wróg po raz kolejny uderzył w obiekty infrastruktury krytycznej w regionie (obwodzie iwanofrankowskim - PAP). W konsekwencji ataku wybuchł pożar (który objął powierzchnię) 400 metrów kwadratowych, strażacy szybko go ugasili” - przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

Uszkodzony został też obiekt infrastruktury w obwodzie winnickim przy granicy z Mołdawią; tam również wybuchł pożar, ogień objął powierzchnię 600 metrów kwadratowych - dodała DSNS.

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na nocne ostrzały rosyjskie na Telegramie. „Głównym celem Rosji jest normalizacja terroru, wykorzystanie braku wystarczających zdolności obrony powietrznej i determinacji partnerów Ukrainy. Rosyjscy terroryści rozumieją tylko język siły” - zaznaczył.

Czytaj też

Zdaniem Zełenskiego jedynym sposobem na powstrzymanie terroru i jego normalizacji jest podejmowanie skutecznych decyzji w odpowiednim czasie. Wezwał partnerów Ukrainy do przekazania jego krajowi dodatkowych systemów Patriot i innych nowoczesnych systemów obrony powietrznej oraz do przyspieszenia i rozszerzenia dostaw samolotów F-16.

„Tylko wtedy, gdy Putin straci możliwość atakowania ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej (Ukrainy), będzie zmuszony do zaprzestania terroru” - podkreślił ukraiński przywódca.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama