Wiadomości
Recesja w Niemczech nie ustępuje. Kolejny rok na minusie
W 2024 roku niemiecka gospodarka skurczyła się drugi rok z rzędu. Jak podał w środę Federalny Urząd Statystyczny, PKB spadł o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadki widać szczególnie w branży motoryzacyjnej oraz budowlanej.
Na jakieś 6 tygodni przed wyborami do Bundestagu sytuacja gospodarcza Niemiec wciąż pozostaje trudna. Najnowsze dane opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny (Statistisches Bundesamt) dostarczają kandydatom na kanclerza nowego paliwa wyborczego i z pewnością wykorzystają te liczby, aby obiecywać poprawę sytuacji oraz prezentować swoje plany zmian. A problemów do rozwiania nie brakuje.
Dane nie napawają optymizmem. Po raz kolejny uwidaczniają, jak poważne problemy stoją przed niemiecką gospodarką. W 2024 roku PKB spadł o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, podczas gdy rok 2023 zakończył się również na minusie. Wówczas PKB obniżyło się o 0,3% względem 2022 roku. Taka sytuacja, w której recesja trwa dwa lata z rzędu, miała ostatnio miejsce ponad 20 lat temu, w latach 2002–2003.
Czytaj też
Tegoroczne wyniki są znacząco gorsze niż przewidywała większość ekonomistów, którzy spodziewali się co najwyżej minimalnego wzrostu gospodarczego. Tymczasem rzeczywistość okazała się bardziej brutalna i w 2024 roku niemiecka gospodarka znalazła się ok. 6% poniżej swojej długoterminowej tendencji wzrostu. W przeliczeniu na PKB oznacza to stratę wynoszącą aż 270 miliardów euro. Co więcej, wiele instytucji gospodarczych prognozuje, że sytuacja nie ulegnie znaczącej poprawie również w 2025 roku. Nawet Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zakłada, że w tym roku największa gospodarka Europy będzie rosła wolniej niż jakikolwiek innego kraju uprzemysłowiony.
Federalny Urząd Statystyczny podał, że PKB w przemyśle odnotował spadek o 3,0%. Szczególnie dotknięte zostały kluczowe sektory, takie jak budowa maszyn i przemysł motoryzacyjny, gdzie produkcja znacząco się zmniejszyła. Osłabił się także handel zagraniczny, a eksport towarów i usług spadł o 0,8%
Niemiecki Instytut Ekonomiczny, powiązany z organizacjami pracodawców, prognozuje wzrost gospodarczy na poziomie zaledwie 0,1% w 2025 roku. Jednocześnie stopa bezrobocia może wzrosnąć do 6,2%, co oznaczałoby niemal trzy miliony osób pozostających bez pracy. To najwięcej od 2015 roku.
Czytaj też
Przyczyny recesji w Niemczech
Przyczyny recesji w Niemczech można wciąż odnaleźć w tych samych obszarach, które wskazywano rok temu. Główne źródła problemów to wciąż odczuwalne skutki pandemii COVID-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainę, która doprowadziła do drastycznego wzrostu cen energii. Dodatkowo niemiecki przemysł zmaga się z wysokimi kosztami operacyjnymi i słabym eksportem.
Na te trudności nakłada się także cień nadchodzącej prezydentury Donalda Trumpa oraz jego groźby wprowadzenia ceł i pogorszenia współpracy gospodarczej. Eksperci wyrażają również obawy o rynek pracy i wysokie bezrobocie. Jedynie w ograniczonym stopniu podzielają optymizm związany z rosnącymi dochodami realnymi i spadającą inflacją jako potencjalnymi czynnikami pobudzającymi nastroje konsumenckie.