Reklama

Wiadomości

Prezes PGE: trzeba dokończyć wydzielanie aktywów węglowych

Wojciech Dąbrowski, PGE, prezes PGE,
Wojciech Dąbrowski, PGE, prezes PGE,
Autor. mat. prasowe PGE

– Niezależnie od tego, kto będzie rządził w Polsce, musi dokończyć proces wydzielania aktywów węglowych, bo to leży w interesie Polski – powiedział w wywiadzie dla środowej „Rzeczpospolitej” prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Reklama

– Podkreślam to jeszcze raz i apeluję: niezależnie od tego, kto będzie rządził w Polsce, musi dokończyć proces wydzielania aktywów węglowych, bo to leży w interesie Polski. My przygotowaliśmy wszystko pod tę zmianę. A przypomnijmy, że jest to największa reforma branży energetycznej od lat 90. Niezmiernie potrzebna. Bez tego nie zbudujemy w Polsce nowoczesnej, bezpiecznej i czystej energetyki – wskazał prezes PGE w „Rzeczpospolitej”.

Reklama

Prezes w rozmowie z gazetą przyznał, że obecnie brane są pod uwagę inne scenariusze niż powołanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego w proponowanej wcześniej formie.

– Pojawiły się inne pomysły na wydzielenie aktywów węglowych, m.in. aby stworzyć z elektrowni węglowych osobne spółki, by mogły ze sobą konkurować. Jednak naszym zdaniem, to szybka ścieżka do redukcji mocy elektrowni węglowych. Jeśli to będzie jeden podmiot, to te elektrownie będą mogły być efektywniej zarządzane. To jest niezbędne, aby utrzymać stabilne moce do produkcji energii. Szybkie wyłączanie mniej rentownych elektrowni to prosta ścieżka do większego importu energii, która początkowo może się okazać tania, ale w dłużej perspektywie uzależni nas od rynków zewnętrznych – powiedział Dąbrowski.

Reklama

Czytaj też

Stwierdził także, że pomysł, w ramach którego z firm energetycznych miałaby zostać wydzielona dystrybucja, nie wpłynie pozytywnie na siłę tych podmiotów.

– Po wydzieleniu aktywów węglowych z grup energetycznych energetyka powinna się konsolidować, a nie dzielić. Wbrew temu, co niektórzy teraz głoszą, wydzielenie dystrybucji nie zwiększy puli środków na modernizację sieci. W grupach energetycznych finansowanie rozwoju sieci może być znacznie bardziej efektywne. Są zarzuty, że spółki wytwórcze są faworyzowane przez spółki dystrybucyjne przy wydawaniu pozwoleń lokalizacyjnych. Taka sytuacja w Grupie PGE nie występuje. Warunki pozwolenia dostają nie tylko spółki z udziałem Skarbu Państwa, ale głównie inwestorzy prywatni, a na straży tego procesu stoi prezes Urzędu Regulacji Energetyki – powiedział prezes PGE.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama