Reklama

Wiadomości

Polska prezydencja w V4. Wśród rządowych tematów m.in. bezpieczeństwo energetyczne

fot. KPRM / gov.pl
fot. KPRM / gov.pl

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. programem polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej i propozycją resortu finansów, by objąć akcyzą saszetki nikotynowe. W porządku obrad jest też projekt, który umożliwi wzrost stawek stypendium sportowego i nagród za wybitne osiągnięcia sportowe.

Reklama

Rada Ministrów zbierze się o godz. 15. Ma przyjąć m.in. program polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

1 lipca Polska objęła roczne przewodnictwo w V4. MSZ podało wówczas, że program prezydencji jest oparty na trzech filarach. Pierwszy - „bezpieczeństwo obywateli” obejmuje wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w wymiarach wewnętrznym, cybernetycznym, ochrony zdrowia i ludności, współpracy służb policyjnych, konsularnych czy wymiaru sprawiedliwości.

Drugi filar to „konektywność” - rozumiana jako dalsze spajanie regionu w obszarach energii, infrastruktury drogowej i cyfrowej. Trzeci filar, „wyzwalanie potencjału” to całokształt zadań mających zdynamizować współpracę, także regionalną, m.in. poprzez wsparcie obszarów przygranicznych, wzmacnianie współpracy naukowej, w dziedzinie kultury i turystyki, aktywizacji młodzieży czy działań w obszarze polityki społecznej i rodzinnej.

Czytaj też

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z nim, akcyzą mają być objęte dwie nowe kategorie wyrobów, tj. saszetki nikotynowe oraz inne wyroby nikotynowe. Zmieniona ma być też definicja wyrobów nowatorskich, co rozszerzy opodatkowanie tej grupy produktów.

Z opodatkowania akcyzą zostaną wyłączone tylko te wyroby, zawierające nikotynę, które są stosowane w celach medycznych. Chodzi m.in. o gumy do żucia, plastry i aerozole zawierające nikotynę.

Reklama

Rząd rozpatrzy także zmianę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Planowana nowelizacja wynika z potrzeby wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Celem jest podniesienie sum gwarancyjnych obowiązujących w ubezpieczeniach.

W porządku obrad jest też przygotowana przez resort cyfryzacji zmiana ustawy o dokumentach publicznych. Projekt ma wydłużyć maksymalny termin, jaki może być określony w komunikacie ministra cyfryzacji dla wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodów rejestracyjnych przez organy rejestrujące służb na 1 października 2025 r.

Ponadto rząd będzie debatować nad uchwałą ws. przyjęcia projektu zmiany programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Chodzi o wsparcie szkół w przygotowaniu na przyjęcie większej liczby uczniów narodowości ukraińskiej w związku z uzależnieniem wypłaty świadczeń wychowawczych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy od realizacji przez nich obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w polskim systemie oświaty.

Czytaj też

Kolejny punkt rządowych obrad to projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi, który ma przenieść z poziomu ustawy na poziom aktu wykonawczego przepisy o przeliczaniu oddanych składników krwi na krew pełną.

Zmiana ma doprowadzić do bardziej elastycznego określania przelicznika donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy (pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika) – wyjaśnił resort zdrowia odpowiedzialny za projekt.

Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Reklama

Regulacja umożliwi zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż sześć miesięcy. Przygotowano ją w związku ze spodziewanym masowym składaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia. 30 września tego roku wygasa ważność orzeczeń, które zostały wydłużone ustawą z 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.

Czytaj też

W porządku obrad znalazł się też projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który ma określić nowe podstawy ustalenia wysokości stypendium sportowego i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe. Zostaną one uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zamiast stałej kwoty, której stawka nie była zmieniana od 2005 roku.

Rząd rozpatrzy ponadto przygotowany przez dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa projekt uchwały ws. przyjęcia Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa narodowego, a także omówi sprawy bieżące.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama