Wiadomości

PGNIG Termika: ceny ciepła nie wzrosły o 600 proc. Szymon Hołownia manipuluje

Fot. PGNiG Termika

Ceny ciepła dostarczanego przez PGNiG TERMIKA nie wzrosły o 600%. Spowodowane bezprecedensowym kryzysem energetycznym podwyżki taryf PGNiG TERMIKA były w rzeczywistości dziesięciokrotnie mniejsze. Nieprawdą jest również, iż cena ciepła jaką sprzedaje PGNiG TERMIKA SA, jest determinowana ceną gazu, ponieważ gaz stanowi zaledwie 20,74% paliw używanych przez Spółkę.

Szymon Hołownia manipuluje i mówi nieprawdę, zarzucając PGNiG TERMIKA, że "prowadzi swój biznes w ten sposób, że każe ludziom płacić krocie, mimo, że sam za gaz, który kupuje, będzie płacić dużo mniej". Szef Polski 2050 sugeruje, że z powodu wzrostu taryf PGNiG TERMIKA mieszkańcy warszawskiego osiedla Stokłosy dostają podwyżki rzędu 600%.

Czytaj też

PGNiG TERMIKA jest firmą odpowiedzialną społecznie. Mamy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem energetycznym, jaki został wywołany agresją Rosji na Ukrainę. Mimo to robimy wszystko, by nasi klienci odczuwali to w jak najmniejszym stopniu. Dzięki wsparciu ze strony rządu, PGNiG TERMIKA nie przerzuca tych kosztów na swych klientów – mówi Kamil Szafrański, Dyrektor Biura Komunikacji PGNiG TERMIKA SA.

Rekordowe wzrosty cen paliw i uprawnień do emisji CO2 w nieunikniony sposób przekładają się jednak na wzrost kosztów produkcji ciepła, a co za tym idzie, również na ceny, które za wyprodukowane ciepło płaci jego odbiorca.

W ostatnim roku taryfy PGNiG TERMIKA nie wzrosły jednak o 600%, o czym mówi Szymon Hołownia. W rzeczywistości jest to dziesięciokrotnie mniej - 67%. Co więcej,  W trakcie prac legislacyjnych są przepisy zaproponowane przez rząd, które mają na celu ograniczenie ceny ciepła dostarczanego odbiorcom. Przyjęcie tych przepisów spowoduje, że cena energii cieplnej nie będzie mogła być wyższa niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku. W konsekwencji, jeżeli wzrosty cen będą wyższe, to odbiorcom będzie przysługiwać wyrównanie.

Należy przy tym zaznaczyć, że kształtowanie cen ciepła w przypadku przedsiębiorstw koncesjonowanych, takich jak PGNiG TERMIKA, to mechanizm, który jest ściśle regulowany. Nad  poprawnością kształtowania poziomu cen ciepła czuwa Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy.

W przypadku wskazanym przez Szymona Hołownię ciepło dostarczane jest do spółdzielni za pomocą sieci ciepłowniczej Veolia.

Materiał powstał w ramach płatnej współpracy z PGNiG Termika.

Komentarze