Wiadomości
Nowy prezes Energi SA. To Sławomir Staszak
Rada Nadzorcza spółki Energa SA (Grupa Orlen) 4 listopada powołała Sławomira Staszaka, Wiceprezesa Zarządu spółki, na funkcję prezesa Zarządu VII kadencji.
Sławomir Staszak zasiada w Zarządzie Energi SA od kwietnia 2024 roku, gdy został powołany na stanowisko wiceprezesa. Od 31 maja był pełniącym obowiązki prezesa Zarządu.
Nowy Prezes od 15 lat działa w sektorze energetycznym. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Energi Operatora SA oraz wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Energi Obrotu SA, a także wiceprezesa Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Posiada również doświadczenie w zarządzaniu, opracowywaniu i wdrażaniu systemów nadzoru właścicielskiego w spółkach prawa handlowego i grupach holdingowych oraz w zakresie szeroko rozumianego prawa korporacyjnego i holdingowego oraz prawa rynku kapitałowego. W swojej karierze uczestniczył w realizacji wielomilionowych projektów biznesowych na rzecz różnych podmiotów, w tym z branży energetycznej oraz portowej. Świadczył także usługi doradztwa biznesowego na rzecz krajowych oraz zagranicznych podmiotów prawa handlowego, w tym z Unii Europejskiej, USA i Azji, m.in. kierując wdrażaniem strategii sprzedażowej na rynki zagraniczne. Miał okazję dowodzić międzynarodowymi zespołami oraz zasiadał w zarządach i radach nadzorczych wielu spółek i fundacji, m.in. w Radzie Nadzorczej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Ukończył prawo na Uniwersytecie Gdańskim, a w 2014 roku został radcą prawnym i partnerem zarządzającym K&S Kancelarii Radców Prawnych Kardasz Staszak sp.k.
Wiceprezesami Zarządu Energi SA są obecnie Roman Szyszko i Piotr Szymanek.
Jak informuje Grupa Kapitałowa Orlen, do której od 2020 r. należy Energa SA: „44 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 197 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. 1/4 powierzchni kraju. Przez 12 miesięcy 2023 roku Energa dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej. Udział OZE w produkcji własnej to 46 procent. Niemal połowa sprzedawanej klientom energii pochodzi z odnawialnych źródeł: wiatru, słońca, wody, biomasy i biogazu”.