Wiadomości
Nowa strategia Grupy Enea. Bloki węglowe przejdą do zimnej rezerwy
Zarząd Enei przedstawił założenia nowej strategii Grupy na najbliższe 10 lat. Kluczową kwestią pozostaje zagospodarowanie aktywów węglowych.
Według opublikowanej pod koniec listopada Strategii Rozwoju do 2035 r. Grupy Enea spółka planuje od 2029 r. odstawić bloki węglowe o łącznej mocy około 900 MW do zimnej rezerwy. Chodzi o bloki „dwusetki”.
„Wyobrażamy sobie, że będziemy mieć aktywa, które nie muszą, ale mogą pracować. Chcielibyśmy mieć możliwość dla bezpieczeństwa energetycznego, by bloki »odkonserwować« i uruchomić, gdyby pojawiła się potrzeba, np. kilka razy w roku w tzw. luce mocowej” – powiedział prezes Grzegorz Kinelski. Mogłyby też być wykorzystywane w razie ewentualnych problemów z dostawami gazu. Przedstawiciele spółki zaznaczyli, że posiadają najmłodsze i najbardziej sprawne technicznie bloki 200 MW, które w razie potrzeby mogłyby być uruchomione w około dwa miesiące.
Jak przekazał zarząd, nie zostały jeszcze przeprowadzone rozmowy z ministerstwami ani Polskimi Sieciami Energetycznymi w tej sprawie. „Wyrażamy naszą potrzebę i dajemy sygnał do rynku i ustawodawców, by takie mechanizmy mogły pojawić się i wesprzeć nas w działaniach, że byłyby zasoby, które można wykorzystać jako rezerwa strategiczna mocy dla Polski, Europy. Dlatego przewidzieliśmy taką możliwość w strategii” – wyjaśnił prezes Kinelski. „Nie wiemy, jak to będzie zorganizowane” – dodał. Nieznany jest także mechanizm finansowana rezerwy.
Kwestia aktywów węglowych to jeden z kluczowych elementów nowej strategii Enei w obliczu braku decyzji w sprawie NABE. Nowa strategia przewiduje więc, że do końca 2028 r. moce zainstalowane w węglu pozostaną na poziomie 5,7 GW. Co prawda osiem bloków o mocy 200 MW każdy i dwa bloki 500 MW straciłoby wsparcie w 2026 r. Enea zakłada jednak, że bloki przejdą przez aukcje uzupełniające i rynek mocy pozwoli utrzymać grupie jednostki do 2028 r.
Ze strategii wykluczono natomiast plany dotyczące małych reaktorów modułowych oraz wodoru. Jak przekazał zarząd, spółka woli skupić się na bardziej dojrzałych technologiach, które mogą być już wdrażane i spełniać oczekiwania rynku. Grupa nie uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat technologie SMR będą dla nich dostępne. Jest natomiast gotowa do rozpoczęcia wstępnych procesów i przygotowań do wdrożenia tej technologii, w tym występowania o pozwolenia, by ewentualnie uwzględnić małe reaktory w swojej kolejnej dziesięcioletniej strategii.
Enea planuje także budowę dwóch bloków gazowych w Kozienicach o łącznej mocy 1,4 GW. „Przyszły rok to uzgodnienia, negocjacje i rozpoczęcie budowy. Plac budowy jest w zasadzie gotowy” – powiedział prezes Kinelski. W najbliższy czwartek bloki mają wziąć udział w aukcji mocy. Według założeń obiekt miałby zostać uruchomiony w 2029 r.
W wyniku realizacji Strategii Rozwoju spółka planuje osiągnąć łączną moc zainstalowaną na poziomie 8,2 GW w 2030 r. i 9,8 GW w 2035 r. Z tego w 2030 r. moc w OZE ma wynieść 2,1 GW i 0,59 GW w magazynach energii. Pięć lat później moce w OZE mają osiągnąć poziom 4,9 GW, a w magazynach – 1,33 GW.