Reklama

Wiadomości

Nigdy wcześniej węgiel kamienny nie dostarczył tak mało prądu. Historyczny miesiąc

Autor. Flickr

W sierpniu br. elektrownie na węgiel kamienny miały najniższy w historii udział w miksie energetycznym – 31,6 proc. – wynika z raportu Energy.Instrat.pl. Wydobycie węgla spadło o 6 proc. m/m do 3,43 mln ton, a zatrudnienie w górnictwie o 186 etatów, do 74 879 zatrudnionych – podano.

Według raportu „Przegląd Węglowy” przygotowanego przez Energy.Instrat.pl (strona prowadzona przez think tank Instrat) w sierpniu 2024 r. elektrownie na węgiel kamienny miały najniższy udział w miksie wytwórczym w historii – jedynie 31,6 proc. oraz drugą najniższą produkcję w historii – 4,25 TWh.

W ocenie autorów raportu „mocno” wzrosła produkcja energii z gazu – o 42 proc. m/m do 1,67 TWh, a na II i III miejscu uplasowały się węgiel brunatny (3,21 TWh) i PV (2,13 TWh). W sumie w sierpniu 2024 r. krajowe elektrownie wyprodukowały 13,5 TWh energii – podano w raporcie.

Czytaj też

– Wydobycie węgla spadło 6 proc. m/m zaś sprzedaż wzrosła 6 proc. m/m do odpowiednio 3,43 i 3,5 mln ton miesięcznie – wskazali autorzy raportu.

Ogólna kondycja górnictwa

Dodali, że zapasy węgla kamiennego ogółem wyniosły 13,2 mln ton, w tym zapasy górnictwa przy kopalniach to 5,5 mln ton, zapasy energetyki przy kopalniach – 0,23 mln ton, a zapasy energetyki przy elektrowniach – 7,4 mln ton. Według danych raportu zapasy węgla wzrosły o 150 tys. ton i brakuje im już tylko 280 tys. ton do górki z listopada zeszłego roku. – Za praktycznie cały wzrost (z naddatkiem) odpowiadają zapasy przy elektrowniach – oceniono w raporcie.

Reklama

W sierpniu br. w spółkach górniczych zatrudnionych było 74 879 osób. Z raportu Energy.Instrat.pl wynika, że zatrudnienie kolejny miesiąc z rzędu spadło – tym razem o 186 etatów. W sumie w okresie ostatnich 12 miesięcy skurczyło się o 996 etatów. – Liczba osób zatrudniona w górnictwie węgla kamiennego jest najniższa od września 2022 r. – napisali autorzy raportu.

Energy.Instrat.pl określa siebie jako pierwszą w Polsce platformę danych o energii, klimacie i górnictwie w otwartym dostępie. Platforma funkcjonuje od 2020 r. Dane publikuje z 1,5-miesięcznym opóźnieniem, po ich udostępnieniu przez Agencję Rynku Energii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu (oddział Katowice).

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze