Reklama

Wiadomości

Niemcy i Wlk. Brytanię połączy podmorski kabel. O projekcie zdecydowali prywatni inwestorzy

Inauguracja budowy połączenia NeuConnect
Inauguracja budowy połączenia NeuConnect
Autor. NeuConnect / mat. prasowe

Zwykle międzysystemowe połączenia budują zainteresowane państwa, ale w tym przypadku jest inaczej. NeuConnect, stałoprądowe połączenie między Niemcami i Wielką Brytanią, jest finansowane przez prywatne podmioty.

W uroczystościach inaugurujących start budowy NeuConnect zjawili się przedstawiciele rządów Niemiec i Wielkiej Brytanii, w tym wicekanclerz i minister odpowiedzialny za sprawy energetyczne Robert Habeck. Jak zapowiadają inwestorzy – Meridiam, Allianz Capital Partners, TEPCO oraz Kansai Electric Power, stałoprądowe (HVDC) połączenie pozwoli na przesył 1,4 GW mocy w każdą stronę, co odpowiada zapotrzebowaniu ok. 1,5 mln domów.

Podstacje, które łączyć będzie liczący 725 km kabel, powstaną w Wilhelmshaven w północnych Niemczech oraz Isle of Grain na wschód od Londynu. NeuConnect ma służyć do wymiany energii elektrycznej wytworzonej przez odnawialne źródła w obu państwach – czyli przekierowywać nadwyżki OZE. Projekt ma kosztować ok. 2,8 mld euro i zostanie oddany do użytku w 2028 r.

Reklama

Na łamach E24 opisywaliśmy niedawno, że podobny projekt, ale duńsko-brytyjski, stoi pod znakiem zapytania przez tzw. podatek graniczny (CBAM). Danię i Wielką Brytanię już łączy podobne połączenie HVDC, ale importowanie energii elektrycznej z Wysp może być nieopłacalne dla Danii z powodu dodatkowych kosztów do poniesienia za sprawą CBAM. Więcej o sprawie w tekście: Unijny podatek ma uderzyć w Chiny. Rykoszetem dostali Duńczycy, Brytyjczycy i wart miliardy projekt.

Reklama

Komentarze

    Reklama