Reklama

Wiadomości

Największy producent energii na Słowacji pod kontrolą czeskiego miliardera

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Daniel Krzetinsky, drugi najbogatszy Czech, który sfinalizował zakup brytyjskiej poczty, poinformował w czwartek o przejęciu większościowego udziału w Słowackich Elektrowniach, największego producenta energii na Słowacji. Miliarder jest właścicielem klubów piłkarskich i dziennika „Le Monde”.  

Reklama

Pochodzący z Brna miliarder ma także sieć sklepów Casino, znaczące udziały w stalowniach niemieckiego koncernu ThyssenKrupp i sieci przesyłu gazu na Słowacji, także tego płynącego z Rosji. Analitycy podkreślają, że należący do Krzetińskiego holding EPH prowadzi największe interesy poza granicami Republiki Czeskiej. Do takiej oceny przyczynił się zakup Royal Mail, na który musiał wyrazić zgodę brytyjski rząd.

Krzetinsky, który jest prawnikiem, w wielkim biznesie pojawił się w na początku lat dwutysięcznych. Trafił do istniejącej do dziś finansowej grupy J&T, która realizowała zakupy m.in. w Europie Środkowej. W 2003 roku został wspólnikiem tej grupy i zaczął inwestować swoje zyski w sektor energetyczny.

Czytaj też

Pisząc o starych i nowych interesach Krzetinskiego komentatorzy zwracają uwagę, że chociaż ma dobre stosunki z politykami różnych orientacji, a nawet zatrudnia jednego z dawnych prawicowych premierów, to nie afiszuje się nimi.

Wśród czeskich dolarowych miliarderów Krzetiński konkuruje o najwyższe miejsce w rankingach z Renatą Kellnerovą, która wraz z rodziną jest właścicielką grupy PPF. Wdowa po tragicznie zmarłym w wypadku na nartach na Alasce biznesmenie Petrze Kellnerze kontynuuje jego inwestycje w bankowość, media i telekomunikacje.

To nazwa jej firmy pojawiała się w spekulacjach dotyczących ewentualnego zakupu telewizji TVN. Doniesienia te demontowano, podkreślając między innymi, że PPF jest zadowolona z inwestycji w Polsce w InPost.

Czytaj też

Grupa zaczynała w latach 90., korzystając z okazji jaką stworzyła kuponowa prywatyzacja. Czesi i Słowacy dostawali kupony za które mogli kupić udziały w państwowych firmach lub mogli je sprzedać różnym powstającym funduszom inwestycyjnym. Jednym z nich był PPF, który zgromadził udziały w 200 firmach.

Doświadczenie z Czech Kellner wykorzystał przy podobnej operacji w Rosji. Następnie zainwestował w działającą do dziś w wielu krajach firmę pożyczek indywidualnych Home Credit. Potem przyszedł wielki biznes polegający na kupnie, a następnie sprzedaży największej czeskiej firmy ubezpieczeniowej.

Reklama

Przy tej transakcji Kellner siedział już przy dużym stole razem z ministrami, premierem, szefem banku centralnego. W 2002 roku PPF zainwestował w Czechach w prywatną stację telewizyjną TV NOVA.

Później przyszły podobne inwestycje w innych krajach Europy Środkowej. Do imperium Kellnerów należy między innymi Markiza - największa stacja telewizyjna na Słowacji. Gdy wiosną jej kierownictwo, ulegając politycznym naciskom, dokonało zmian wśród moderatorów najpopularniejszych debat, do Renaty Kellnerovej pracownicy Markizy, a także politycy opozycja zwracali się o wsparcie, usłyszeli jedynie, że właściciel nie zamierza ingerować w bieżącą politykę kierownictwa telewizji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama