Reklama

Wiadomości

Mrożenie cen energii zagrożone? Konfederacja Lewiatan: niezgodne z prawem UE

Autor. Envato

Konfederacja Lewiatan przekonuje, że dalsze „mrożenie cen” energii elektrycznej, będzie niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Organizacja wystosowała stanowisko w sprawie planowanej interwencji na rynku energii, której zarysy przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan nie ma żadnej, europejskiej podstawy prawnej, która zezwalałaby na interwencję w sprawie cen energii – a takie plany ma Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ekspertka organizacji, Paulina Grądzik, podkreśla, że wydłużenie mechanizmu cen maksymalnych dla energii (nie tylko prądu) może sprawić, że Polska wejdzie na tor kolizyjny z UE, a ostatecznie – powinna liczyć się z ewentualnymi karami.

– Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej potwierdziła zakaz stosowania cen maksymalnych w sprzedaży energii elektrycznej do konsumentów i mikroprzedsiębiorstw. Zapowiedź wprowadzenia takiego mechanizmu po 30 czerwca 2024 r. jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej – mówi Grądzik, cytowana w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Energetyka24 zwróciła się o komentarz w tej sprawie do MKiŚ i Komisji Europejskiej, czekamy na odpowiedzi.

Reklama

Mrożenie cen wydłużone? Nowy stary pomysł resortu

Dlaczego dopiero teraz pojawiają się wątpliwości co do mechanizmu mrożenia cen energii? Dotychczas resort klimatu komunikował, że nie zamierza przedłużać wsparcia odbiorców w ten sposób. Miejsce maksymalnych cen miały zająć bony energetyczne, jednorazowe świadczenia wypłacane odbiorcom.

Jak pisaliśmy, wszystko wskazuje na to, że MKiŚ chce zarówno wydłużyć okres obowiązywania cen maksymalnych, jak i wprowadzić bon energetyczny.

Reklama

Na razie o projekcie wiadomo tyle, ile wynika z opisu w wykazie prac Rady Ministrów. Nie został jeszcze opublikowany, więc w kwestii rozwiązań, które wprowadzi, może się jeszcze wiele zmienić. Jednocześnie – czasu na interwencję jest coraz mniej, obecnie obowiązujące mechanizmy wsparcia dla odbiorców energii kończą się 30 czerwca br.

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę na jeszcze jeden wątek: nie ruszyły konsultacje publiczne w tej sprawie. „Konfederacja Lewiatan wyraża głęboki niepokój związany z faktem dotychczasowego braku rozpoczęcia konsultacji publicznych projektu UD44. Brak konsultacji publicznych byłby zaprzeczeniem wielokrotnych zapowiedzi Pani Ministry i przedstawicieli Rządu o woli prowadzenia otwartego dialogu ze wszystkimi interesariuszami” – czytamy w stanowisku organizacji.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama