Reklama

Wiadomości

Jak mądrze korzystać z energii?

Autor. Canva

Marnowanie energii jest problemem, z którym zmagamy się od lat. Dlatego powinniśmy nauczyć się, jak ją oszczędzać, jak efektywnie korzystać z urządzeń, które pracują w naszych domach i wreszcie, jak dzięki prostym zabiegom obniżyć rachunki.

Reklama

Dziś, kiedy wojna podbiła ceny, nikt nie ma już wątpliwości, że te kwestie nabierają szczególnego znaczenia. Są nie tylko koniecznością, ale także pośrednią odpowiedzią na presję rosyjskiego reżimu.

Reklama

PGE Polska Grupa Energetyczna, największa firma energetyczna w kraju, rozpoczęła kampanię edukacyjną, której celem jest promowanie efektywnego i świadomego korzystania z energii elektrycznej.

Czytaj też

O jej celach oraz zamyśle stojącym za organizatorami mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE: „Mądre korzystanie z dobra jakim jest energia elektryczna powinno nam towarzyszyć każdego dnia. Szczególnie teraz, gdy wojna wywołana przez Putina na Ukrainie zachwiała sytuacją geopolityczną i wywołała światowy kryzys energetyczny".

Reklama

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie cenowej presji Putina, jest mądre korzystanie z urządzeń, a co za tym idzie ograniczenie marnowania energii, jej zużycia, co na końcu prowadzi także do obniżenia kosztów.

Istotnym elementem kampanii PGE, która odpowiada na tę potrzebę, jest strona internetowa, po odwiedzeniu której każdy odbiorca może sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywają wykorzystywane przez niego urządzenia. Uwagę w tym kontekście zwraca fakt, że jest ona prosta i intuicyjna – aby z niej korzystać nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Ten energetyczny kalkulator znajduje się pod adresem: www.madrze-korzystaj.pl .

Z danych GUS za rok 2020 wynika, że jest się o co bić, ponieważ udział gospodarstw domowych w finalnym zużyciu energii wyniósł 29,6%.  Z kolei w 2021 roku „zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w Polsce wzrosło o 0,4% w porównaniu do 2020 r. i wyniosło 31 647,1 GWh, przy wzroście liczby odbiorców (gospodarstw domowych) o 1,2%." – czytamy w opracowaniu GUS. Niedawne badanie IBRiS na zlecenie PKEE zwraca również uwagę, że grupą wymagającą szczególnego zainteresowania są osoby w wieku 18-29 lat. Wykazują one najmniejszą kontrolę nad zużyciem energii, aż co piąta z nich nie przykłada żadnej wagi do tej kwestii. Z badania wynika również, że wysoki odsetek Polaków uważa się za energooszczędnych, ale problemem wciąż pozostaje przekucie deklaracji w czyny – do tego potrzeba bowiem nie tylko dobrych chęci, ale i praktycznej wiedzy.

„Każdy z nas, zmieniając swoje nawyki może mądrze korzystać z energii elektrycznej i ograniczyć jej zużycie a tym samym, zmniejszyć swoje rachunki" - podsumowuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Kampania PGE prowadzona jest na kilku płaszczyznach – oprócz wspomnianej witryny możemy ją również obserwować w telewizji, na nośnikach OOH i w mediach społecznościowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama