Reklama

Wiadomości

IX edycja konferencji naukowej Energy Week już za nami

Autor. SKN Energetyki

W dniach 15 – 19 maja 2023 r. Studenckie Koło Naukowego Energetyki SGH zorganizowało 9. edycję konferencji naukowej „Energy Week”, poświęconą branży energetycznej oraz jej trwającej transformacji. Konferencja miała miejsce na terenie Szkoły Głównej Handlowej.

Reklama

Najważniejszy cel tego wydarzenia stanowiło przybliżenie oraz omówienie nadchodzących wyzwań, strategii oraz kluczowych polskich inwestycji w energetyce. Zamiarem organizatorów było także umożliwienie wymiany oraz konfrontacji poglądów ekspertów w następujących obszarach:

Reklama
  • polityki energetycznej,
  • bezpieczeństwa energetycznego Polski,
  • rynku energii oraz mocy,
  • predykcji cen,
  • rozwiązań IT w branży energetycznej,
  • działań odpowiedzialnego odbiorcy energii,
  • dekarbonizacji energetyki zawodowej,
  • strategii sektora transportu na drodze do zeroemisyjności,
  • energetyki atomowej,
  • potrzeb infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej,
  • edukacji społeczeństwa i kadr.
Reklama

Czytaj też

Konferencja trwała 5 dni i obejmowała 11 paneli dyskusyjnych, 6 warsztatów oraz 2 prelekcje i konkursy. Pierwszy dzień, odbywający się na Auli Spadochronowej, poświęcony został w całości promocji wydarzenia oraz najnowszego numeru czasopisma pt. „Magazyn Energii" wydawanego samodzielnie przez Koło.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: JM Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, przedstawiciel biura NFOŚiGW Mieczysław Borowski, opiekun Koła prof. SGH dr hab. Grażyna Wojtkowska-Łodej oraz koordynator projektu Kacper Jabłoński. Na wstępie zwrócono uwagę na ogrom nadchodzących wyzwań polskiego sektora energetycznego oraz potrzebę prowadzenia dialogu w społeczeństwie, szczególnie pośród młodych ludzi, na których życie w najbliższych dekadach będzie miał wpływ obrany kierunek transformacji klimatycznej.

Uczestnikami paneli oraz prelegentami wydarzenia były kluczowe postacie polskiej branży energetycznej. W murach Szkoły Głównej Handlowej gościli m.in.: Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Dyrektor Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Dyrektor Instytutu Energetyki, Prezes Zarządu Lexus Warszawa Wola, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Profesorowie Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Warszawskiej oraz wielu innych znakomitych specjalistów tej dziedziny.

Czytaj też

Goście obecni na całym wydarzeniu mieli okazję wysłuchać zróżnicowanych opinii na temat pełnego spektrum działań, zarówno obecnych, jak i planowanych na przyszłość. Osoby zainteresowane obszarem działań rynkowych miały okazję wysłuchać panelu pt.: „Rynek energii, mocy i znaczenie strony popytowej dla polskiego systemu elektroenergetycznego", na którym podkreślono wpływ kryzysu energetycznego oraz wprowadzonych regulacji rynku energii, które nie mobilizują w dostatecznym stopniu podmiotów do rozwoju inwestycyjnego. Następnie dzięki warsztatom przeprowadzonym przez przedstawicieli Axpo Polska, EY oraz Instytutu Jagiellońskiego studenci poznali jego praktyczną stronę. Zainteresowanym przebiegiem transformacji energetycznej uczestnikom szczególnie mogły przypaść do gustu panele dotyczące: rozwiązań OZE jako drogi do osiągnięcia założeń zielonego ładu, realizacji planów zrównoważonego transportu oraz konsekwencji budowy pierwszej elektrowni atomowej.

Jeden z kluczowych tematów dotyczył funkcjonowania, stanu i potrzeb sieci elektroenergetycznych, które były wskazywane jako najpilniejsza inwestycja dla odblokowania potencjału energetycznego Polski. Zostało to również podkreślone przez studentów z kół naukowych podczas panelu omawiającego wady i zalety zcentralizowanych i niezcentralizowanych systemów. Oczywiście nie mogło zabraknąć dyskusji na temat ciepłownictwa, skupiającej się wokół jego dekarbonizacji i perspektyw rozwoju. Zdecydowanie wartą zauważenia była prelekcja dotycząca innowacyjnych rozwiązań IT w sieci energetycznej, która przybliżała zagadnienia oraz możliwości ukryte w potencjale sztucznej inteligencji, dopiero wkraczającej do sektora. Całościowego obrazu dopełniły rozmowy na temat polityki i bezpieczeństwa jak i kluczowej strategii, skonfrontowanej pomiędzy ekspertami a członkami kół naukowych.

Podczas wszystkich paneli wybrzmiewały niczym mantra powtarzające się opinie o konieczności zwiększenia środków inwestycyjnych oraz niezbędnych reformach prawnych mających na celu zniwelowanie barier rozwoju bezemisyjnych źródeł energii. W realizowanej polityce państwa zostały zauważone zarówno pozytywy, pod postacią zaskakująco wysokiego tempa rozwoju fotowoltaiki, jak i negatywy, w postaci zaniedbań projektów farm wiatrowych i kompletnie pominiętych w mikście energetycznym biogazowni. Na panelu dotyczącym „atomu" goście konferencji pełni wątpliwości wypowiadali się na temat terminowej realizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Według ekspertów jeszcze bardziej niepewne są plany dotyczące SMRów - małych reaktorów modułowych. Warto przypomnieć, iż prototyp zoptymalizowany ekonomicznie na chwilę obecną jeszcze nie powstał. Jednym ze zdecydowanie najciekawszych okazał się panel edukacyjny, w którym rozważaniom zostały poddane metody nauczania stosowane przez uczelnie wyższe. Dydaktycy wyrazili niepokój odnośnie nienadążającej modernizacji planów szkolnictwa względem przyspieszającego z każdym rokiem postępu technologicznego i oczekiwań rynku pracy.

Czytaj też

Konferencja okazała się wydarzeniem wartym zapamiętania z wielu powodów. Emocjonujące dyskusje, praktyczne warsztaty czy też możliwość nawiązania kontaktów z branżowymi specjalistami - wszystko to było dostępne dla każdego w murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wydarzenia tego rodzaju są wręcz niezbędne, ponieważ do osiągnięcia unijnych celów transformacji klimatycznej w Polsce nieunikniona jest współpraca wielopłaszczyznowa oraz wielopokoleniowa. Bez niej któregoś dnia żarówka po prostu zgaśnie. W tym miejscu warto wspomnieć słowa Dyrektora Departamentu Zarządzania Systemem Polskich Sieci Elektroenergetycznych: „Trzy dni bez prądu cofają ludzi do epoki kamienia łupanego". Z tego powodu warto interesować się energetyką, śledzić to, co dzieje się wokół i rozmawiać o rozwiązaniach w energetyce, które będą determinować poziom konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Przebieg konferencji Energy Week 2023 i wypowiedzi ekspertów są dostępne w formie zapisu transmisji na fanpage'u SKN Energetyki. Wnioski z konferencji zostaną przedstawione w raporcie Energy Week 2023, który ukaże się tego lata.

Maciej Maciejewski,SKN Energetyki SGH

Autor. SKN Energetyki SGH
Reklama

Komentarze

    Reklama