Reklama

Wiadomości

Infrastruktura krytyczna w ruinie. Ukraiński minister publikuje dane

Autor. Telegram / @energoatom_ua

Od początku wojny Rosja zniszczyła ponad 700 obiektów infrastruktury krytycznej – powiedział ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Jewgienij Jenin.

Reklama

W udzielonym wywiadzie dla ukraińskiej telewizji Jenin podkreślił, że w wyniku rosyjskich ataków zniszczonych zostało ponad 35 tysięcy obiektów, z czego 702 były obiektami infrastruktury krytycznej. „Mówimy tu o gazociągach, stacjach elektroenergetycznych, mostach i tym podobnych" – powiedział Jenin.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zaznaczył, że w ciągu jednego dnia policja otrzymała informację o ostrzale 27 miejscowości.

W związku z utratą przewagi na froncie, rosyjska armia od października wzięła sobie za szczególny cel systemy zaopatrzenia Ukrainy w energię. Na ataki rakietowe narażone są nie tylko elektrownie, ale także sieci dystrybucji, stacje transformatorowe, instalacje gazowe oraz elektrociepłownie. W ciemne i mroźne zimowe dni mieszkańcy wielu regionów są godzinami pozbawieni światła, a w niektórych miejscach są także ciepła oraz bieżącej wody.

W czwartek rano w całym kraju ogłoszono alarmy lotnicze. Rosyjskie rakiety spadły m.in. na Kijów oraz Odessę. Minister energii Herman Hałuszczenko poinformował na serwisie Facebook, że sytuacja na zachodzie kraju jest trudna. Zaznaczył, że w najbliższym czasie wystąpią awaryjne przerwy w dostawie prądu, ale firmy energetyczne pracują nad przywróceniem zasilania.

Czytaj też

Komentarze