Reklama

Idzie audyt energetyczny. Sprawdź, czy dotyczy twojej firmy

Autor. elements.envato.com/@wichayada69

Firmy spełniające kryteria dużego przedsiębiorstwa do końca września br. muszą przeprowadzić audyt energetyczny. Tauron akcentuje, że prowadzenie audytów i wdrażanie wniosków z nich to obowiązek, ale też droga do efektywnego zarządzania energią.

Reklama

O przypadającym w 2025 r. tzw. roku audytowym przypomniał w czwartek rzecznik Tauronu – Daniel Iwan. Obowiązek ten jest realizowany co cztery lata. W 2021 r. objął ok. 3,5 tys. dużych przedsiębiorstw.

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 2016 r., duże przedsiębiorstwa miały obowiązek przeprowadzenia pierwszego audytu energetycznego do końca września 2017 r., a następnie co cztery lata – obecny termin mija więc z końcem września 2025 r.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy dla dużych firm, które w dwóch ostatnich latach obrotowych (w każdym roku osobno) zatrudniały 250 lub więcej pracowników, miały co najmniej 50 mln euro rocznego obrotu lub co najmniej 43 mln euro sumy bilansowej.

Z myślą o firmach stojących przed obowiązkiem przeprowadzenia audytu energetycznego, ale też mniejszych przedsiębiorstwach, Tauron opublikował w internecie darmowy e-book poświęcony tej procedurze i jej możliwym efektom.

    Z opracowania dostępnego na stronie biznes.tauron.pl/audyty można dowiedzieć się m.in., ile trwa i kosztuje przeprowadzenie audytu, jak się do niego przygotować oraz co zawiera raport z audytu.

    Reklama

    Jak powiedział, cytowany przez Iwana wiceprezes Tauronu Sprzedaży Krzysztof Czajka, audyt energetyczny to nie tylko obowiązek, lecz również szansa na podniesienie standardów zarządzania energią i efektywności procesów biznesowych w przedsiębiorstwie.

    „Zrealizowane przez naszych ekspertów audyty efektywności energetycznej pozwoliły firmom na zredukowanie zużycia energii elektrycznej od 30 do 50 proc. Szacujemy, że firmy, które przeprowadziły audyt w ostatnich latach i wdrożyły rekomendowane przez naszych ekspertów rozwiązania, mogły zaoszczędzić na wydatkach za energię nawet 5 mln zł” – wskazał Czajka.

    Audyt energetyczny obejmuje procesy biznesowe, które odpowiadają za minimum 90 proc. zużycia energii w firmie. To analiza poziomu i sposobu zużycia energii w firmie. Chodzi o identyfikację obszarów nadmiernego zużycia energii oraz opracowanie rekomendacji dotyczących poprawy efektywności energetycznej wraz z redukcją kosztów.

    Proces kończy się raportem. Znajdują się w nim dane pomiarowe oraz rekomendacje optymalizacji. Jeżeli zostaną one wdrożone, firma może uzyskać oszczędności na rachunkach za prąd, a jednocześnie jej działalność będzie generowała mniejszą emisję gazów cieplarnianych.

    Po zakończeniu audytu firma ma 30 dni na zawiadomienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

    Audyt efektywności energetycznej firmy mogą przeprowadzić nieobowiązkowo, niezależnie od wielkości. Efektywność można podnieść poprzez minimalizację strat, lepsze zarządzanie energią lub zastosowanie energooszczędnych odbiorników. Nowoczesnym sposobem optymalizacji jest odzyskiwanie energii z różnych procesów.

    Reklama

      Audyt efektywności energetycznej jest warunkiem ubiegania się o przyznanie białych certyfikatów lub dofinansowania przedsięwzięć, które mają poprawić efektywność energetyczną.

      Audytem w firmie można objąć również opłatę mocową, czyli jeden ze składników rachunków za energię, który pokrywa koszty związane z utrzymaniem gotowości do dostarczania prądu i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość zależy od wielkości zużycia, sposobu naliczania i charakterystyki poboru energii przez klienta.

      Tauron Sprzedaż sygnalizuje, że warto przeanalizować wszystkie czynniki, które wpływają na wysokość naliczeń w przedsiębiorstwie i skorzystać z optymalizacji opłaty mocowej. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie jej na niskim poziomie.

      Obowiązek przeprowadzania audytów energetycznych nałożyła też na część firm nowelizacja unijnej dyrektywy EED z września 2023 r., dot. efektywności energetycznej. Chodzi o wszystkie przedsiębiorstwa zużywające więcej energii (uwzględniając wszystkie nośniki) niż 10 TJ rocznie, co odpowiada 2 778 MWh energii elektrycznej. Takie przedsiębiorstwa powinny też przygotować system zarządzania energią.

      Tauron Sprzedaż zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej klientom indywidualnym i biznesowym – jest ich blisko 6 mln na terenie całego kraju. Spółka oferuje m.in. energię z własnych źródeł odnawialnych oraz usługi i technologie w zakresie fotowoltaiki, magazynowania energii, ogrzewania czy poprawy efektywności energetycznej.

      Reklama
      Źródło:PAP
      Reklama

      Komentarze

        Reklama