Reklama

Grodzki: Senat niezwłocznie zajmie się ustawą o dodatku energetycznym

Fot. senat.gov.pl
Fot. senat.gov.pl

Ustawą o dodatku energetycznym Senat zajmie się ekspresowo, już 7 września, jeśli wcześniej zostanie uchwalona przez Sejm - zapowiedział we wtorek na antenie Polsat News marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Reklama

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki we wtorek Polsat News był pytany o to, kiedy Senat zajmie się ustawami, wspierającymi odbiorców ciepła, korzystających z innych źródeł niż węgiel.

Reklama

"Jeżeli, jak słyszę, Sejm się zbierze 2 września, my od dawna mieliśmy zaplanowane posiedzenie Senatu 7 września, czyli raptem kilka dni. I to posiedzenie się odbędzie, będą inne akty legislacyjne, nie tylko te, które trafią z Sejmu. Przypomnę, że do tej pory żadnego projektu nie ma, jesteśmy na czysto" - powiedział Grodzki.

Jego zdaniem dodatki dla ludzi korzystających z innych źródeł energii niż węgiel "można było załatwić już na początku lipca", przyjmując poprawki Senatu do ustawy o dodatku węglowym. "Ludzie nie żyliby prawie miesiąc w niepewności" - podkreślił.

Reklama

Zaznaczył, że przyjęte we wtorek przez rząd ustawy jeszcze nie wpłynęły do Sejmu i nie zajęły się nimi nawet komisje sejmowe. "My w ciągu pięciu dni, to jest ekspresowo, podejdziemy do nich na posiedzenie 7 września" - powiedział. Zwrócił uwagę, że nie ma nawet jeszcze formalnej zapowiedzi posiedzenia Sejmu 2 września.

    Grodzki nie zgodził się z tezą, że Senat przetrzymuje ustawy, które trafiają z Sejmu. Na uwagę, że w roku 2021 było 126 ustaw, które były w Senacie procedowane dłużej niż 20 dni podkreślił, że "jest 81 projektów ustawodawczych z Senatu, które leżą w tak zwanych zamrażarkach, i to nie 30 dni, tylko po kilkaset dni".

    Reklama

    Pytany, czy będzie autorem nowego paktu senackiego, marszałek podkreślił, że ma nadzieję, iż autorami "drugiego paktu senackiego" będą liderzy partii politycznych z liderem PO Donaldem Tuskiem na czele. Na uwagę, że według kuluarowych informacji między nim a Tuskiem nie ma chemii, Grodzki odpowiedział, że "chemię to można było mieć w liceum z koleżanką z klasy". "Współpracujemy z Donaldem Tuskiem na bieżąco, uważam, że jest to współpraca skuteczna i doskonała, natomiast te plotki kładę między próby rozmontowywania opozycyjnej demokratycznej większości, nie mają one nic opartego na prawdzie" - zapewniał.

    Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekty dwóch ustaw, które mają pomóc w sfinansowaniu ciepła. Pierwsza dotyczy wsparcia odbiorców ciepła używających do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego. Drugi projekt powiększa wsparcie dla samorządów, które otrzymają w tym roku dodatkowo prawie 13,7 mld zł z przeznaczeniem m.in. na dopłaty do ciepła, na wydatki bieżące czy inwestycje.

    Reklama

    Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział po posiedzeniu rządu, że ustawy powinny zostać rozpatrzone na dodatkowym posiedzeniu Sejmu na początku września i że "pani marszałek taką decyzję podjęła".

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama

    Komentarze

      Reklama