Reklama

Wiadomości

Greenpeace otworzył biuro w stolicy Ukrainy

Działacze Greenpeace stoją na moście z żółtym transparentem z napisem „zielona wizja dla Ukrainy”
Autor. Greenpeace / materiały prasowe

Greenpeace chce brać czynny udział w odbudowie zielonej i niezależnej energetycznie Ukrainy, której system będzie oparty na OZE, ponieważ „ropa i gaz to cicha broń dyktatorów takich jak Władimir Putin”.

10 września został otwarty oddział Greenpeace w Kijowie. Działacze chcą zadbać o to, by odbudowa kraju była „zielona” i zapewniła Ukrainie niezależność energetyczną opartą na odnawialnych źródłach energii. Celem jest także przyspieszenie prac nad śledztwami w sprawie „zbrodni wojennych przeciwko środowisku”.

To nie pierwsze działania, jakie organizacja podejmuje w tym kraju. Wcześniej prowadzono też szkolenia z montażu instalacji fotowoltaiczych dla kobiet oraz organizowano akcje instalowania paneli w odbudowywanych szkołach i przychodniach w Horence, Hostomelu i Mikołajowie.

Jak informuje polski oddział Greenpeace, organizacja od początku wojny wspierała Ukrainę. Włączała się w działalność humanitarną oraz dokumentowała szkody dla środowiska podczas działań wojennych, w tym po zniszczeniu tamy w Kachowce. Badała także zagrożenia w okolicy elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu. W działaniach brały udział nie tylko osoby z Polski, ale także oddziały węgierskie, rumuńskie i bułgarskie.

„Wojna w Ukrainie pokazuje po raz kolejny, jak ogromnym zagrożeniem są paliwa kopalne i jak ważny dla naszego bezpieczeństwa, zarówno lokalnie jak i w skali globalnej jest szybki rozwój odnawialnych źródeł energii. Rosyjska agresja możliwa była dzięki ogromnym pieniądzom zdobytym na handlu paliwami kopalnymi. Ropa i gaz to cicha broń dyktatorów takich jak Władimir Putin. Nieustające ataki na ukraińskie elektrownie i ogromne zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii w kraju pokazują, jak ważna dla bezpieczeństwa państwa jest budowa zdecentralizowanego systemu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii” – powiedział na uroczystości otwarcia Paweł Szypulski , dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Czytaj też

„Naszą misją jest pomoc w odbudowie infrastruktury w sposób zrównoważony, wykorzystując czystą energię paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Te rozwiązania są nie tylko ekologiczne, są też drogą do bezpiecznej przyszłości Ukrainy — dodała dyrektorka ukraińskiego biura Natalia Gozak .

Natomiast Alexander Egit , dyrektor wykonawczy Greenpeace CEE oznajmił , że: „w ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się miliardów euro zainwestowanych w odbudowę w Ukrainie przez Unię Europejską i nie tylko. Chcemy mieć pewność, że Ukraina zostanie odbudowana w bardziej ekologiczny i odporny sposób, a dla tej pracy ścisła niezależność finansowa Greenpeace od finansowania państwowego lub korporacyjnego jest kluczowym warunkiem”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama