Wiadomości
Ruszyła petycja nawołująca Greenpeace do poparcia atomu
22-letnia polska studentka złożyła wczoraj dokumenty do TSUE, aby chronić miejsce energetyki jądrowej w unijnej taksonomii. To odpowiedź na poczynania Greenpeace’u od lat działającego na niekorzyść europejskiego atomu
Julia Gałosz, 22-letnia studentka biologii na UJ jest jednocześnie przewodniczącą kampanii „Dear Greenpeace", nawołującą organizację klimatyczną do porzucenia swojego długoletniego sprzeciwu wobec energetyki jądrowej. Jak tłumaczy, działania te służą interesom paliw kopalnych, a nie działaniom na rzecz klimatu.
W złożonym wczoraj wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawarto prośbę o uwzględnienie 18-letniej szwedzkiej aktywistki, Ii Aanstoot, jako strony zainteresowanej w nadchodzącym procesie między Komisją Europejską a Greenpeace'em. W przypadku przyznania jej takiego tego statusu, umożliwiłoby to zwolennikom atomu złożenie ekspertyz na temat roli energetyki jądrowej w procesie dekarbonizacji.
Czytaj też
„Rzeczywistość, w której się znaleźliśmy nie pozostawia złudzeń - musimy zdekarbonizować nasz system elektroenergetyczny możliwie szybko i bezpiecznie, co osiągniemy tylko dzięki włączeniu energetyki jądrowej do wachlarza rozwiązań klimatycznych. Greenpeace głosząc sprzeciw wobec energetyki jądrowej dopuszcza się zbrodni na klimacie i środowisku. Chcąc osiągnąć nasze cele musimy zjednoczyć siły i wykorzystywać zdobycze technologii w walce o zrównoważoną, bezpieczną i wolną od emisji przyszłość" - mówi Julia Gałosz.
Ponadto, zwolennicy atomu wystosowali petycję do organizacji uważającej się za proklimatyczną, wzywając do zaprzestania wszelkich działań mających na celu pomawianie i oczernianie energetyki jądrowej w Europie.
Link do petycji nawołującej Greenpeace do poparcia energetyki jądrowej znajduje się tutaj: https://www.replanet.ngo/deargreenpeace