Reklama

Wiadomości

Gigant energetyczny pozywa UE. Chodzi o podatek od nadmiernych zysków

Fot.: Exxon Mobil

Amerykańska gigant energetyczny ExxonMobil zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko planowanemu europejskiemu podatkowi od nadzwyczajnych zysków.

Reklama

Jak poinformował rzecznik prasowy ExxonMobil Casey Norton, Komisja Europejska przekroczyła swoje uprawnienia ustawodawcze ogłaszając nowy podatek i w związku z tym spółka pozywa ją przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Reklama

Komisja zapowiedziała, że zapozna się z dokumentem, choć władze w Brukseli podkreślają, że jej zdaniem przedmiotowe środki są w pełni zgodne z prawem unijnym.

Czytaj też

W obliczu gwałtownego wzrostu cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła we wrześniu plan, zgodnie z którym firmy energetyczne będą opłacać dodatkową składkę od swoich podwyższonych zysków w 2022 roku. Nowy podatek dotknąłby duże koncerny naftowe, węglowe i gazowe oraz rafinerie.

Reklama

Podatku miałby wejść w życie wraz z nowym rokiem i wynosiłby 33%. Według szacunków, tymczasowa składka mogłaby przynieść nawet 25 mld euro. KE tłumaczy, że pieniądze te zostałyby przeznaczone na walkę z wysokimi cenami energii elektrycznej, choć sposób finansowania tego nie został w pełni sprecyzowany.

Exxon tłumaczy, że wprowadzenie opłaty miałoby odwrotny skutek od zamierzonego i może podważyć zaufanie inwestorów, czyniąc inwestycje nieatrakcyjnymi.

Tylko w drugim i trzecim kwartale 2022 roku spółka odnotował zysk w wysokości 37,6 miliarda dolarów. Członkini zarządu ds. finansowych Exxon Kathryn Mikells zapowiedziała, że unijny podatek może kosztować jej firmę co najmniej dwa miliardy dolarów do końca 2023 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama