Reklama

Wiadomości

Energa z milionowym wsparciem na zakup liczników zdalnego odczytu

Autor. Envato

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w poniedziałek umowę ze spółką Energa Operator w sprawie zakupu liczników zdalnego odczytu wraz z modemami; spółka otrzyma na ten cel z funduszu blisko 65 mln złotych dotacji - poinformował NFOŚiGW.

Reklama

W poniedziałkowym komunikacie funduszu wskazano, że w ramach programu 4.7 Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna spółka Energa Operator planuje zakup blisko 470 tys. sztuk liczników zdalnego odczytu oraz ponad 23 tys. modemów. "Kwota dotacji to blisko 65 mln złotych, którą NFOŚiGW udostępnia z Funduszu Modernizacyjnego. Zakończenie projektu przewidziane jest na koniec września 2024 r." - poinformowano.

Reklama

Doprecyzowano, że inwestycja pn. "Zakup jedno i trójfazowych liczników zdalnego odczytu wraz z modemami komunikacji zastępczej LTE w Energa Operator SA – dostawy w latach 2023-2024" zakłada zakup jedno i trójfazowych liczników zdalnego odczytu, modemów komunikacji zastępczej oraz ich montaż w sieci Energa Operator. W ramach projektu zaplanowano również przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych.

Czytaj też

"W prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działaniach na rzecz ekorozwoju Polski skupiamy się na poprawie jakości życia Polaków, a temu w dużej mierze służy finansowe wspieranie projektów zmierzających do rozwoju inteligentnej infrastruktury energetycznej i polepszenia stanu powietrza. Zdalny pomiar to jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej" - poinformował, cytowany w komunikacie, wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek.

Reklama

Wyjaśnił, że liczniki zdalnego odczytu, zwane też inteligentnymi, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają m.in. na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii.

Czytaj też

"Dzisiejsza umowa to solidne wsparcie elektroenergetyki, bo blisko 65 mln złotych trafi do spółki Energa Operator. Dzięki tej umowie ograniczona zostanie emisja szkodliwych pyłów, a także zaoszczędzona energia elektryczna" – zaznaczył Mazurek.

Fundusz poinformował, że dzięki tej inwestycji zmniejszy się emisja CO2 o 37 100,23 t rocznie, a emisja tlenków azotu o 29,76 t w skali roku. Emisja pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) ograniczona zostanie o 1,52 t rocznie. Roczna ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej to 48 944,90 MWh - wyliczono.

Dodano, że umowa została podpisana w poniedziałek w Warszawie przez wiceprezesa NFOŚiGW Sławomira Mazurka oraz przedstawicieli beneficjenta: prezes zarządu spółki Energa Operator Alicję Barbarę Klimiuk oraz wiceprezesa Marka Kasickiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama