Reklama

Elektrownia w Ostrołęce będzie droższa. Wskazano powód

Fot.:Elektrownia Ostrołęka
Fot.:Elektrownia Ostrołęka

Szacunkowe wynagrodzenie generalnego wykonawcy z tytułu realizacji projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wzrośnie z ok. 2,5 mld zł netto do ok. 2,85 mld zł netto - poinformowała Energa we wtorkowym komunikacie.

Reklama

Jak wskazano w raporcie, zawarcie Aneksu wynika z „konieczności dostosowania umowy z generalnym wykonawcą do uwarunkowań, które zaistniały od momentu zawarcia tej umowy, w tym w szczególności do wybuchu wojny w Ukrainie i jej wpływu na rynek surowców, energii i budowlany”.

Reklama

Aneks podpisany został pomiędzy spółką CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. a GE Power Sp. z o.o. z siedzibą Warszawie i General Electric Global Services GmbH, z siedzibą w Baden, Szwajcari.

Dodano, że termin podpisania świadectwa obioru warunkowego elektrowni CCGT w Ostrołęce został ustalony na 31 grudnia 2025 roku.

Reklama

Energa informowała pod koniec września, że zaawansowanie wszystkich prac przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wyniosło na koniec sierpnia 48 proc.

    Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy Orlen w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Energetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

    Reklama

    Energa informowała wcześniej, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.

    Według Energi, inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać transformację energetyczną Polski, jak też strategię rozwoju Grupy Orlen, do której należy Energa.

    Reklama
    Źródło:PAP
    Reklama

    Komentarze

      Reklama