Reklama

Wiadomości

Elektrownia w Ostrołęce będzie droższa. Wskazano powód

Fot.:Elektrownia Ostrołęka
Fot.:Elektrownia Ostrołęka

Szacunkowe wynagrodzenie generalnego wykonawcy z tytułu realizacji projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wzrośnie z ok. 2,5 mld zł netto do ok. 2,85 mld zł netto - poinformowała Energa we wtorkowym komunikacie.

Reklama

Jak wskazano w raporcie, zawarcie Aneksu wynika z „konieczności dostosowania umowy z generalnym wykonawcą do uwarunkowań, które zaistniały od momentu zawarcia tej umowy, w tym w szczególności do wybuchu wojny w Ukrainie i jej wpływu na rynek surowców, energii i budowlany”.

Reklama

Aneks podpisany został pomiędzy spółką CCGT Ostrołęka Sp. z o.o. a GE Power Sp. z o.o. z siedzibą Warszawie i General Electric Global Services GmbH, z siedzibą w Baden, Szwajcari.

Dodano, że termin podpisania świadectwa obioru warunkowego elektrowni CCGT w Ostrołęce został ustalony na 31 grudnia 2025 roku.

Reklama

Energa informowała pod koniec września, że zaawansowanie wszystkich prac przy budowie elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce wyniosło na koniec sierpnia 48 proc.

Czytaj też

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy Orlen w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Energetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Energa informowała wcześniej, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.

Według Energi, inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać transformację energetyczną Polski, jak też strategię rozwoju Grupy Orlen, do której należy Energa.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama