Reklama

Elektroenergetyka

Ważny moment dla LitPol Link - ukończono rozbudowę stacji Alytus

Fot. www.pse.pl
Fot. www.pse.pl

Ministerstwo energii Litwy poinformowało o pomyślnym zakończeniu rozbudowy stacji energetycznej Alytus, gdzie znajduje się zakończenie połączenia z Polską LitPol Link. Jest ono już gotowe do pracy w kontynentalnym systemie synchronizacji sieci CEN.

Według ministerstwa, rozbudowa przez litewskiego operatora systemu przesyłowego Litgrid stacji Alytus to najważniejszy z czterech zakończonych dotychczas elementów przygotowań do synchronizacji sieci państw bałtyckich z sieciami kontynentalnej Europy. Państwa bałtyckie pracują dotychczas w poradzieckim systemie IPS/UPS, z którego korzysta też Rosja. Tam też znajduje się centrum kontroli częstotliwości.

Reklama
Reklama

Według ministra energii Litwy Dainiusa Kreivysa, synchronizacja sieci państw bałtyckich z obszarem Europy kontynentalnej jest najważniejszym projektem z obszaru bezpieczeństwa narodowego, który pozwoli zarządzać systemami energetycznymi, razem z wiarygodnymi partnerami. Postępy przygotowań są szybkie, pewnie zmierzamy do planowanego w 2025 r. terminu synchronizacji sieci - zaznaczył Kreivys.

Z kolei ukończenie rozbudowy Alytus oznacza, według niego, nikt nie może już pozostawić Litwy, Łotwy i Estonii w sytuacji izolowanej wyspy energetycznej. W razie konieczności będziemy w stanie wkrótce podłączyć się do obszaru CEN - dodał Kreivys. 

Prezes Litgridu Rokas Masiulis przypomniał, że przed sześciu laty LitPol Link stał się dla Litwy "bramą na zachód" w obszarze handlu, umożliwiając import i eksport energii elektrycznej między Polską a Litwą. "Teraz odegra jeszcze większą rolę. Od 2025 r. będzie dla wszystkich trzech państw bałtyckich bramą do połączenia systemów energetycznych z europejskimi partnerami" - zaznaczył Masiulis. Zaznaczył, że LitPol Link jeszcze przez kilka lat będzie działał tak jak obecnie, do czasu budowy podmorskiego kabla Harmony Link, który połączy Polskę i Litwę. Jednak teraz jest najważniejszą gwarancją bezpieczeństwa bałtyckich systemów energetycznych - podkreślił prezes Litgridu.

LitPol Link to obecnie połączenie asynchroniczne, z tzw. wstawką prądu stałego w Alytus, docelowo jednak będzie pracował jak normalna linia przesyłowa. Jak poinformował Litgrid, rozbudowa stacji Alytus objęła m.in. zabudowanie trzech autotransformatorów o mocy 600 MVA - najsilniejszych w państwach bałtyckich. Konieczna była też przebudowa linii 100 i 330 kV. Całkowity koszt przebudowy Alytus wyniósł 22,5 mln euro, częściowo z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). 

Po synchronizacji Harmony-Link dysponujący mocą przesyłową 700 MW będzie używany do handlu, natomiast LitPol Link będzie działał na potrzeby systemu. Synchronizacja ma nastąpić najpóźniej do końca 2025 r.(PAP) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama