Reklama

Elektroenergetyka

Wartość ukraińskiego eksportu energii elektrycznej wzrosła o 17,8%. Główni odbiorcy: Węgry i Polska

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

W okresie od stycznia do czerwca 2018 roku wartość ukraińskiego eksportu energii elektrycznej wzrosła do 161 mln $, czyli o 17,8% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Głównymi odbiorcami ukraińskiego prądu są Węgry, Polska i Mołdawia.

Eksport ukraińskiej energii elektrycznej w ciągu pierwszego półrocza 2018 roku zmniejszył się o 0,8% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniósł 3,14 tys. GWh. Bez względu na spadek eksportu, zysk z niego wzrósł o 17,8%.

Głównymi odbiorcami ukraińskiej energii elektrycznej są Węgry, do których trafiło w pierwszym półroczu 2018 roku 1,9 tys. GWh oraz Polska, która zakupiła 723,3 GWh.

Jak informuje portal Energetika Ukrainy, Kijów zamierza jeszcze w 2018 roku zwiększyć ilość eksportowanej energii elektrycznej o 13,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przewiduje się, że większość ukraińskiego prądu przeznaczonego na eksport popłynie na Węgry, Słowację i do Rumunii (łącznie ok. 3,6 tys. GWh). Do Polski ma trafić łącznie 1,2 tys GWh.

Komentarze