Reklama

Elektroenergetyka

Toruń: Zakończono budowę ciepłociągu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

PGE Toruń w grudniu 2020 r. zakończyła budowę 5-kilomtrowej sieci ciepłowniczej tzw. pierścienia Bielawy - Skarpa, od elektrociepłowni w kierunku toruńskiego osiedla Na Skarpie. Inwestycja kosztowała 27 mln zł - poinformowała w czwartek PGE Energia Ciepła.

Wybudowany ciepłociąg znacząco zwiększa bezpieczeństwo i ciągłość dostaw ciepła dla wszystkich mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego. Dzięki tej inwestycji, powstał pierścieniowy system zasilania w ciepło we wschodniej części Torunia. Projekt realizowany był w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Budowa 5-kilometrowej sieci ciepłowniczej od elektrociepłowni PGE Toruń (m.in. ul. Chrzanowskiego, ul. Olimpijska) w kierunku toruńskiego osiedla Na Skarpie prowadzona była od października 2018 r. do końca 2020 r.

image

 

"Projekt był jednym z największych naszych zadań inwestycyjnych w zakresie dystrybucji ciepła. We wrześniu 2019 r. pierwszy raz podaliśmy ciepło nowym ciepłociągiem dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, w 2020 r. kończyliśmy te prace inwestycyjne już tylko na terenie naszej elektrociepłowni i przylegających obszarach. W ramach całego zadania wybudowaliśmy łącznie 5 kilometrów nowoczesnych sieci i przyłączy cieplnych o różnych średnicach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Toruń Robert Kowalski.

Prezes PGE Toruń zaznaczył, że dzięki realizacji inwestycji znacząco zwiększyło się bezpieczeństwo cieplne Torunia, bowiem powstał pierścieniowy system zasilania miasta w ciepło, umożliwiający alternatywną drogę dostawy ciepła.

Budowa nowej sieci ciepłowniczej ograniczyła również straty ciepła podczas jego przesyłania. Latem i w okresach przejściowych ciepło jest podawane tylko nowo wybudowaną siecią ciepłowniczą. Natomiast w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie mieszkańców na ciepło jest większe, pracują dwie sieci – nowa i dotychczasowa. To zasilanie z dwóch niezależnych sieci ciepłowniczych zdecydowanie zwiększa pewność i bezpieczeństwo dostaw ciepła dla Torunia.

Zrealizowana inwestycja spowoduje spadek emisji gazów cieplarnianych i poprawi efektywność energetyczną dzięki zmniejszeniu zużycia energii pierwotnej (o ok. 24,5 tys. GJ/rok), gdyż dostawa ciepła nową siecią ograniczy jego straty podczas przesyłania do miasta, zwłaszcza latem i w okresie przejściowym.

Koszt realizacji całego projektu to 27 mln zł, w tym 9,8 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama