Timmermans: wraz z zieloną transformacją ceny energii będą spadać

15 września 2021, 13:14
timmermans flickr
Fot. Flickr

Rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej w krajach Unii Europejskiej pokazują, że blok musi odzwyczaić się od paliw kopalnych i przyspieszyć przejście na zieloną energię - powiedział we wtorek komisarz UE ds. zmian klimatycznych, Frans Timmermans.

Hurtowe ceny energii elektrycznej w Europie podwoiły się w tym roku, napędzane przez czynniki takie jak gwałtownie rosnące ceny węgla i gazu, uprawnień do emisji CO2 i niższa niż zwykle produkcja energii odnawialnej.

Zielony Ład UE dąży do przebudowy gospodarki bloku, aby osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Jest to cel, który będzie wymagał ogromnych inwestycji w niskoemisyjną energię i infrastrukturę.

"Gdybyśmy mieli Zielony Ład pięć lat wcześniej, nie bylibyśmy w tej sytuacji, ponieważ wtedy bylibyśmy mniej zależni od paliw kopalnych i gazu ziemnego" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. 

Timmermans stwierdził, że nawet gdy ceny paliw kopalnych gwałtownie wzrosły, koszty wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych pozostały niskie i stabilne.

„To powinno zachęcić UE do przyspieszenia zielonej transformacji, aby zapewnić większej liczbie obywateli dostęp do przystępnej cenowo energii odnawialnej” - powiedział.

Europejskie ceny uprawnień do emisji CO2, które również wpływają na koszt energii elektrycznej, również poszybowały w tym roku do rekordowych poziomów, ale Timmermans powiedział, że nie są one głównym winowajcą gwałtownego wzrostu kosztów energii.

Reklama
Reklama

"Tylko około jedna piąta wzrostu cen energii może być przypisana wzrostowi cen CO2" - powiedział. 

Unijny benchmark węglowy jest notowany na poziomie około 61 euro za tonę, niedaleko od rekordowego poziomu ustanowionego w tym miesiącu, ponieważ bardziej ambitne cele klimatyczne UE przyczyniły się do wzrostu cen.

Analiza Banku Hiszpanii opublikowana w zeszłym miesiącu wykazała, że ceny gazu były odpowiedzialne za około połowę ostatnich skoków cen energii elektrycznej w Hiszpanii, podczas gdy wzrost cen uprawnień spowodował jedną piątą wzrostu cen energii. 

Aby obniżyć gwałtownie rosnące koszty energii, hiszpański rząd zapowiedział w tym tygodniu, że ograniczy ceny gazu, obniży podatki i przekieruje zyski firm energetycznych. Planuje również wystawić na aukcję 3,3 gigawatów mocy odnawialnych, zakładając, że budowanie czystej energii obniży ceny w dłuższej perspektywie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
ktr
czwartek, 16 września 2021, 11:15

Tak, koszty energii będą spadać... pewnie około roku 2050 albo 2060. Do tego czasu Europa przyduszona własną głupotą zostanie daleko w tyle w rozwoju gospodarczym.

krzys
czwartek, 16 września 2021, 03:24

No cóż, ci co pamiętają czasy PRL, szybciej zrozumieją tego ideologa. Typowy komunista/socjalista, który swój raj chciałby na siłę wprowadzać innym. Ja tam wolałbym, by na przykładzie swojego kraju pokazał, że to fajne, cudne i dobre ekonomicznie. Jak to pokaże, to inni zrobią podobnie, bez przymusu. Trochę ironia losu/czasów, że komunistyczne Chiny idą w konkurencyjność gospodarczą, a Europa w centralnie sterowane mrzonki socjalisty/komunisty.

DDR
środa, 15 września 2021, 18:03

W Brukseli już otwartym tekstem mówi się o konieczności wprowadzenia gospodarki centralnie sterowanej Ciekawe kiedy wpadną na pomysł wprowadzenia innych zdobyczy socjalizmu

Kowalskiadam154
środa, 15 września 2021, 17:57

Polska musi natychmiast albo jeszcze szybciej wypowiedzieć wszystkie układy klimatyczne i ekoharacze za CO2 ale do tego potrzebny jest rząd taki który nie będzie jak teraz leżał plackiem przed ekoekstremistami i przerzucał na Polaków koszty ekoobłędu podsycanego u brukselskich elit przez Rosje i Chiny

taka sobie prawda
środa, 15 września 2021, 17:32

"Gdybyśmy mieli Zielony Ład pięć lat wcześniej..." - to mielibyśmy ten sam problem, ale pięć lat wcześniej;)

Wujek
czwartek, 16 września 2021, 00:17

Dokładnie,Kosztem jest zmiana energetyki na zero emisyjna , taniej jest zbudowac elektrownie weglowa czy gazowa niz jej odpowiednik zero emisyjna o takiej samej mocy. Oplaty za C02 sa tylko batem do tego aby wydac kase na zmiane energii zamiast wydawać na utrzymywanie obecnego stanu.

Tweets Energetyka24