Elektroenergetyka
Tauron chce rozwijać sieci ciepłownicze na Śląsku
TAURON planuje w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej podłączyć do sieci ciepłowniczej 22 MW mocy cieplnej. W przybliżeniu odpowiada to przyłączeniu np. 7 tysięcy mieszkań. Przyłączenia te będą realizowane w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji do 2023 roku.
– Celem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych kotłach węglowych, w tym piecach starej generacji. Planowane do przyłączenia budynki znajdują się w Katowicach, Chorzowie, Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach – mówi Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy TAURON Ciepło.
Aby zdążyć ze zmianą sposobu ogrzewania przed upływem terminów wynikających z uchwały antysmogowej i przyłączyć się do sieci ciepłowniczej TAURON Ciepło, podpisanie umów powinno nastąpić w latach 2021-2022, a podłączenie do sieci odpowiednio w latach 2022- 2023.
Ciepło sieciowe służy głównie budynkom wielorodzinnym, dlatego w listopadzie i grudniu TAURON Ciepło prowadzi kampanię informacyjną skierowaną do mieszkańców takich budynków typowanych do podłączenia do 2023 roku. W pierwszym etapie pakiety informacyjne trafią bezpośrednio do 3 tys. gospodarstw domowych w centrum Katowic, na Załężu, Wełnowcu i w Bogucicach. W specjalnych zestawach informacyjnych mieszkańcy znajdą list zachęcający do rozmowy z zarządcą, ulotkę „Czy Twój domowy kocioł zda egzamin z uchwały antysmogowej”, ulotkę informującą o dostępnych dofinansowaniach oraz maskę antysmogową.
– W ramach programu oferujemy finansowanie podłączenia do sieci ciepłowniczej wraz z węzłem cieplnym i układem pomiarowym. Po stronie mieszkańców pozostaje montaż instalacji wewnętrznej, która rozprowadza ciepło w budynku – mówi Aldona Gmyrek, dyrektor Departamentu Rynku w TAURON Ciepło.
Proces podłączenia ciepła sieciowego obejmuje trzy etapy. Pierwszym jest prośba mieszkańców do zarządcy o sprawdzenie możliwości podłączenia do sieci. Drugi etap to informacja z TAURON Ciepło, określająca niezbędne prace do wykonania oraz terminy i koszty podłączenia. Ostatni etap to podjęcie przez mieszkańców decyzji o podłączeniu i rozpoczęcie prac przyłączeniowych. Cały proces, od przyjęcia oferty do momentu kiedy ciepło popłynie w kaloryferach mieszkańców, trwa około 18 miesięcy.
– Na wniosek zarządcy nieruchomości koszt instalacji wewnętrznej może być dofinansowany ze źródeł zewnętrznych – dodaje Aldona Gmyrek.
Lokalizacje pierwszego etapu akcji TAURON Ciepło zostały zsynchronizowane z harmonogramem kampanii #nieTruj organizowanej przez Miasto Katowice. Akcja promuje działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza i efektywne wykorzystanie energii oraz informuje o możliwości dofinansowania zmiany systemu ogrzewania.
#WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj
Od października tego roku Spółka TAURON Ciepło prowadzi także kampanię informacyjną #WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj. Akcja kierowana jest do dzieci i młodzieży. W specjalnym ebooku i animacji firma obala mity dotyczące ogrzewania. Z materiałów przygotowanych w ramach akcji #WeźNieSmoguj można dowiedzieć się np. dlaczego elektrociepłownia jest najbardziej ekologicznym źródłem wytwarzania ciepła w miastach, dlaczego ogrzewanie sieciowe opłaca się bardziej niż domowy piec na węgiel, i w końcu, czemu ciepło z sieci przeciwdziała powstawaniu smogu.
60 proc. pieców węglowych w sercu Śląska do wymiany
W IV kwartale 2019 roku TAURON Ciepło przeprowadził badanie opinii publicznej dotyczące znajomości przepisów i konsekwencji tzw. uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego. W ramach badania 60 proc. ankietowanych wskazało, że ich urządzenia grzewcze zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2012 roku, co oznacza, że muszą zostać wymienione do 1 stycznia 2022 roku. Tylko 2,9 proc. badanych odpowiedziało, że użytkowane kotły węglowe są 5. klasy lub EcoDesign.
Ciepło sieciowe to najlepsza alternatywa dla kotłów węglowych w budynkach wielorodzinnych. Jest czyste i bezpieczne dla środowiska, ponieważ jest produkowane w elektrociepłowniach, które spełniają rygorystyczne normy emisyjne oraz są poddane stałej kontroli i monitoringowi przez niezależne instytucje.
Tauron/mat. prasowe