• Partner główny
  Logo Orlen

Elektroenergetyka

Szwedzi łatają polski system energetyczny

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Jak wynika z oświadczenia szwedzkiego operatora sieci energetycznej (SvK), w poniedziałek o 5 rano została uruchomiona rezerwowa elektrownia Karlshamn. Wygenerowana energia ma zasilić polski system energetyczny.

„Analizy pokazują, że Polska nie będzie w stanie utrzymać ciągłości dostaw energii elektrycznej w ciagu dnia i prosi o wsparcie kraje sąsiednie, w tym Szwecję” - pisze SvK w swoim oświadczeniu. W związku z tym uruchomiona została rezerwowa elektrownia Karlshamn.

Szacunki pokazują, że deficyt energii w szczytowym momencie może wynieść nawet 1000 MW. Do godziny 9 elektrownia będzie działać na minimalnym poziomie 40 MW. Następnie moc zostaje zwiększona do 330 MW.

- Przewidujemy, że Szwecja będzie miała stosunkowo wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną, jednak będziemy mogli wesprzeć Polskę, jeśli „nie wydarzy się nic nieprzewidzianego” - informuję kierownik operacyjny SvK, Pontus de Maré.

Zgodnie z planem, Karlshamn będzie działać w poniedziałek do godziny 21:00.

Opalana ropą elektrownia Karlshamn jest położona na południu Szwecji i posiada dwa generatory o mocy 340 MW każdy. Powstała w 1980 roku jako elektrownia rezerwowa, gdy dostawy energii wodnej i jądrowej okazywały się wystarczające. 

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. JacJas

  To wygląda jak typowa dezinformacja. Jak ktoś zaczyna od „Analizy pokazują, że …. " nie podając źródła analiz i linku do ich weryfikacji, to aby przyjąć taką informację trzeba wykonać wysiłek i samemu poszukać tej analizy/potwierdzenia z polskiej strony lub zapomnieć o tym co się przeczytało. Dla mnie to niewiarygodne.

 2. Nordpool

  Czy potwierdzili Państwo te informacje po stronie polskiego "odbiorcy"? Z innych źródeł wiem, że to właśnie Polska dostarczyła dziś 600 MW mocy mimo uruchomienia el. w Karlshamn. To w Szwecji jest teraz kryzys energetyczny - rekordy niskich temperatur, ceny en. el., przy ograniczeniu dostaw z Norwegii i Finlandii.

  1. Jak to jest???

   Podłączam się do pytania, bo gdzieś była informacja, że wyprodukowaliśmy rekordową moc, ale jednocześnie coś eksportowaliśmy, o ile pamiętam 27,5 GW z czego ok.10proc. szło na zewnątrz.

  2. rmarcin555

   @Nordpool. News był praktycznie wszędzie.

  3. Pentody

   "Ksiądz wini pana, pan księdza, a nam prostym zewsząd ... dobrobyt"/

 3. Tak se myślę, że to...

  Normalnie wstyd. A węgla pod dostatkiem. To co? Z ropy niema CO2?