Elektroenergetyka
Śląskie: beskidzka "szkoła olimpijczyków" przeszła termomodernizację
Budynki Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków w Buczkowicach koło Bielska-Białej zostały poddane termomodernizacji. Prace dobiegają już końca. Wykonawca ma czas do końca marca 2021 r. – podało w poniedziałek starostwo bielskie.
Buczkowicka szkoła jest kuźnią kadr sportowych w dyscyplinach zimowych, m.in. skokach narciarskich.
Rzecznik starostwa bielskiego Magdalena Fritz poinformowała, że w SMS modernizacja objęła szkołę i internat. Zaawansowanie robót wynosi ok. 90 proc.
"W budynku szkolnym ocieplono ściany i dach, wymienione zostały drzwi zewnętrzne. W drugim obiekcie pojawił się nowych dach, który także zostanie ocieplony. Ważnym elementem inwestycji była przebudowa kotłowni, dzięki której placówka z ogrzewania węglem przeszła na gaz. Oba obiekty mają nową elewację" – powiedziała.
Dyrektor szkoły Jarosław Konior podkreślił, że wprowadzenie ogrzewania gazem oznacza oszczędności w przyszłości, ale też czystość, bo nie powstaje popiół. "Co ważne dla nas, pokazujemy też młodzieży, że stawiamy na ekologię” – dodał.
Fritz dodała, że w budynkach w Buczkowicach praktycznie od 2006 r. nie przeprowadzono większego remontu. Przypomniała jednak, że w ub.r. kompleks szkolny w Buczkowicach doczekał się nowoczesnej, pełnowymiarowej hali sportowej.
Samorząd powiatu poddał także termoizolacji salę gimnastyczną „Sokół” w Czechowicach-Dziedzicach, z której korzystają głównie uczniowie powiatowego liceum. Tam także ocieplone zostały ściany i dach, zmodernizowane zostaną elementy systemu grzewczego. Zaawansowanie prac również sięga 90 proc.
Na inwestycje pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całości to ok. 900 tys. zł.
SMS Szczyrk im. Polskich Olimpijczyków kształci młodzież, która uprawia dyscypliny zimowe: skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinację norweską oraz konkurencje alpejskie. W przeszłości w murach szkoły uczyli się m.in. olimpijczycy w skokach - Tomisław Tajner, Rafał Śliż, Stefan Hula i Piotr Żyła, biegacz Maciej Kreczmer, biegaczki objęte programem przygotowań do igrzysk w Soczi - Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, a także Damian Waniczek, który wywalczył w 2002 roku Puchar Świata w saneczkarskich dwójkach na torach naturalnych.