Sasin: wyrok sądu w Düsseldorfie ws. Nord Stream 2 to kolejny sukces PGNiG

25 sierpnia 2021, 16:04
sasin fb
Fot. Facebook.com/Jacek Sasin

„Wielki sukces, zresztą kolejny sukces, który udało się odnieść PGNiG” – powiedział o wyroku sąd w Dusseldorfie ws. Nord Stream 2 wicepremier Jacek Sasin.

Niemiecki sąd podzielił argumentację podnoszoną przez obie spółki z GK PGNiG, stwierdzając że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie nowelizacji Dyrektywy Gazowej (tj. 23 maja 2019 r.) nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację. 

„Przypomnę poprzedni sukces, czyli zwycięstwo przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie w sporze z Gazpromem ws. zawyżania cen dostaw gazu do Polski. PGNiG odzyskał wtedy 6 mld zł” – mówił minister aktywów państwowych w rozmowie z dziennikarzami podczas konferencji w siedzibie PKN Orlen. 

„Dzisiejszy wyrok to sukces nie tylko dla Polski, ale też dla całej Unii Europejskiej, bo objęcie Gazpromu prawem europejskim ogranicza możliwości stronie rosyjskiej, grania gazem w celach politycznych czy nieuzasadnionego zawyżania cen. Prawo europejskie mówi jasno o konkurencyjnym dostępie wszystkich uczestników rynku i to jest jakaś gwarancja, że gdy Nord Stream 2 zostanie zrealizowany nie będzie takim narzędziem, żeby stosować szantaż energetyczny wobec wybranych krajów Europy” – dodał. 

Reklama
Reklama

Postępowanie derogacyjne zostało wszczęte na wniosek Nord Stream 2 AG w dniu 10 stycznia 2020 r. We wniosku spółka ubiegała się o przyznanie derogacji od podstawowych zasad wynikających z III Pakietu Energetycznego: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz transparentnych  i odkosztowych taryf. Do postępowania przed niemieckim organem regulacyjnym przystąpiły PGNiG SA i PST, przedstawiając obszerną argumentację potwierdzającą brak spełnienia formalnych i merytorycznych przesłanek do udzielenia derogacji. W dniu 15 maja 2020 r. niemiecki organ regulacyjny podzielił argumenty przedstawiane przez obie spółki i oddalił wniosek złożony przez Nord Stream 2 AG. Szwajcarska spółka odwołała się od tej decyzji do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie, który w dzisiejszym wyroku przyznał rację argumentacji PGNiG SA i PST, podtrzymując decyzję BNetzA.W dniu 11 czerwca 2021 r. spółka Nord Stream 2 AG złożyła do niemieckiego urzędu regulacyjnego wniosek o certyfikację w preferencyjnym modelu ITO. Podobnie jak w przypadku postępowania derogacyjnego, PGNiG SA i PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, przedstawiając jednocześnie wstępną argumentację o braku podstaw prawnych do udzielenia certyfikacji we wnioskowanym modelu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
roza
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:44

Niemcy to mądry naród, więc wydali coś, co nie ma znaczenia dla funkcjonowania NS II, aby tacy "wielcy" jak Polska dali juz sobie spokój z sądami, niech sie "ciesza".

loss
czwartek, 26 sierpnia 2021, 11:04

Juz tyle było tych "sukcesów", aż Rosja wybudowała NS II. A gaz jak ma płynąć do Niemiec tak bedzie płynął.

Pan Ferdek
środa, 25 sierpnia 2021, 23:18

Ten wyrok nie ma żadnego "praktycznego" znaczenia. Ale te wypowiedzi pokazują jak niewiele potrzeba aby "zadowolić" pana Sasina.

LeLo
czwartek, 26 sierpnia 2021, 01:42

Jeżeli nie ma praktycznego znaczenia, to dlaczego Gazprom (z pełnym poparciem władz Rosji) przez wiele lat tak zażarcie walczył o jego uchylenie? Widać dla nich miało to bardzo duże znaczenie. Ale przegrali z kretesem.

Pan Ferdek
czwartek, 26 sierpnia 2021, 13:36

Gazprom w żaden sposób "zażarcie nie walczył" ale ten pozew był jednym z równoległych działań w procesie budowy i uruchomienia NS2 a ten wyrok nagłaśniany jest tak mocno tylko w Polsce (chyba tylko "ku pokrzepieniu serc"). Rosja tj. Gazprom ma szereg możliwości rozwiązania sytuacji m. in. np. Nord Stream 2 AG może przekazać prawa operatora innej spółce, ale pozostać właścicielem gazociągu (podobnie jak wygląda sytuacja w Polsce z Gazociągiem Jamalskim gdzie właścicielem jest EuRoPol Gaz należący do PGNiG oraz Gazpromu, ale operatorem jest Gaz-System udostępniający przepustowość) i wtedy wymogi trzeciego pakietu energetycznego, a konkretnie rozdziału właścicielskiego zostają spełnione. A rejestracja takiej "firemki" to dla nich żaden problem. A to tylko jedna z możliwości.

LeLo
czwartek, 26 sierpnia 2021, 15:40

Czyli wszystko jest banalnie proste dla Gazpromu. Czekamy zatem na konkretne działania;-)

Pan Ferdek
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:52

Zapewne takie będą.

ja to ja
środa, 25 sierpnia 2021, 22:08

Sukces goni sukces.Ale te sukcesy już wyprzedzają podwyżki cen.

Ciekawski
środa, 25 sierpnia 2021, 20:23

Czy Rosja jest w Unii ,czy jest zobligowana do dostosowania się do unijnego prawa bo jak sobie pan Sasin wyobraża zapełnienie tych wywalczonych 50% wolności demokratycznego gazu

Tweets Energetyka24