Reklama

Elektroenergetyka

Prezydent Litwy 21 lutego odwiedzi Polskę by rozmawiać m.in. o energetyce

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

Kwestie wzmacniania polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego, a także współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony będą tematami rozmów podczas państwowej wizyty prezydent Litwy Dalii Grybauskaite w Polsce 21 i 22 lutego - poinformował w czwartek jej urząd.

Tematami rozmów będą też wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne.

„Ta wizyta na najwyższym szczeblu utrwala budowane i umacniane przez ostatnie dziesięciolecie osiągnięcia obu państw oparte na przyjaźni, wzajemnym zrozumieniu i wspólnych celach strategicznych” - napisano w komunikacie.

Odnotowano, że „Litwę i Polskę łączy nie tylko wspólna historia i tradycje historyczne, ale też wspólne cele w zapewnieniu bezpieczeństwa swych krajów i całego regionu”. Podkreślono też, że „oba kraje odczuwają zagrożenie ze Wschodu”.

Podczas wizyty Grybauskaite w Polsce przewidziane jest podpisanie kilku umów dwustronnych w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Według urzędu prezydenta Litwy, podczas spotkań Grybauskaite z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premierem Mateuszem Morawieckim strona litewska zamierza poruszyć kwestie polityki unijnej, realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych Rail Baltica, Via Baltica i Via Carpatia. Omawiane mają być również sprawy związane z realizacją wspólnych projektów energetycznych.

W komunikacie wskazuje się, że „dla obu krajów szczególnie ważna jest współpraca w dziedzinie energetycznej i integracja ze wspólnym rynkiem europejskim”.

„Synchronizacja sieci elektroenergetycznych z systemem europejskim i połączenie gazowe z Polską (GIPL) ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko naszego regionu, ale też całej Unii Europejskiej” - czytamy w komunikacie.

W drugim dniu wizyty w Polsce Grybauskaite uda się do Lublina, gdzie wspólnie z prezydentem Dudą i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką odwiedzi Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, LITPOLUKRBRIG. Prezydenci będą rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie i kwestiach dalszego wsparcie dla europejskich dążeń Ukrainy.

Grybauskaite kończy dziesięcioletnie urzędowanie na stanowisku prezydenta Litwy. Wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się 12 maja. Grybauskaite, która zwyciężyła w wyborach w 2009 i 2014 roku, zgodnie z konstytucją nie może po raz trzeci ubiegać się o prezydenturę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama