Prezydent: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych

27 września 2021, 12:13
duda ONZ1
Fot. PAP
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym i podkreślił szczególną rolę energetyki wiatrowej.

Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że "transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski", jednak podkreślił, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 r. nakreślił "jasną wizję" tej transformacji, wytyczając ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska "stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia". Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany w "sprawdzone i konkurencyjne technologie w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym".

Zapowiedział, że w ramach strategii polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r., a szczególną rolę odgrywać będą odgrywać w tym farmy wiatrowe na Bałtyku.

Prezydent zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty o pojazdy zeroemisyjne.

Reklama
Reklama

"Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na jej nisko- lub zero-emisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy" - zaznaczył Duda. "Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektora" - zapowiedział.

Prezydent RP brał udział w panelu dyskusyjnym na temat "sprawiedliwej i inkluzywnej transformacji energetycznej" ma się rozpocząć dwie godziny później. W dyskusji udział wzięli też m.in. prezydenci Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
wiat
wtorek, 28 września 2021, 15:39

TAk, tak, tak i wyprodukujemy milion samochodów elektrycznych. Dudzie konczy się ten kabaret w 2025 r. wiec obiecywac moze i zdobycie kosmosu, a co mu tam.

Kowalskiadam154
poniedziałek, 27 września 2021, 16:17

Może ma więcej takich żartów jak ta sprawiedliwa transformacja energetyczna Żałuję że na niego głosowałem bo okazał się Trzaskoskim/Trzaskowskimbis

AB
poniedziałek, 27 września 2021, 15:15

No i co nam da odnawialna energia, kiedy nie będzie się chciała odnowić, jak będzie najbardziej potrzebna. Na przykład fologalanika zimą.

Tweets Energetyka24