Nowe kłopoty Gazpromu. Kluczowy partner nie chce układać Nord Stream 2

5 sierpnia 2020, 11:13
840_472_matched__paq1ij_mrhutchinsondoubtstrumpwillsanctionnordstream265216
Fot. nord-stream.com

Barka Fortuna „nie zamierza uczestniczyć w układaniu Nord Stream 2” - poinformowały rosyjskie media. Oznacza to, że Gazprom najprawdopodobniej dalej nie będzie w stanie ukończyć podbałtyckiego gazociągu.

Barka Fortuna, która 3 lipca dostała zezwolenie od duńskiego regulatora na prace przy układaniu Nord Stream 2 nie zamierza brać udziału w budowie tego gazociągu - taką informację podał w środę Kommiersant.

Taką decyzję miała podjąć firma MRTS, która dzierżawi statek.

Jednostka ta miała - wraz ze statkiem Akademik Czerski - dokończyć brakujące 150 km rosyjsko-niemieckiego połączenia. Drugi statek już od pewnego czasu przebywa w porcie Neu Mukran na wyspie Rugia.

Problemy z układaniem Nord Stream 2 rozpoczęły się w grudniu 2019 roku, kiedy szwajcarska spółka Allseas pracująca przy gazociągu przerwała pracę z uwagi na możliwość nałożenia amerykańskich sankcji. Pozbawieni wykonawcy Rosjanie musieli ściągnąć na Bałtyk inne jednostki - te zaś nie gwarantują sprawnej budowy połączenia.

„Akademik Czerski jest bardziej uniwersalnym statkiem do prowadzenia prac podwodnych, w tym też do układania rur, ale nie był przystosowany do rur o średnicy takiej jaka jest w Nord Stream 2, chyba że w ostatnich miesiącach został zmodernizowany, są takie domysły. Statki lub platformy do układania rur mają załogę ogólnookrętową i załogę technologiczną, tzn. zajmującą się tylko układaniem rury. Załoga ogólnookrętowa jest na statku, o niej decyduje właściciel statku, natomiast załogę technologiczną, na dużych statkach kompletuje i zatrudnia inwestor budujący rurociąg lub inna firma działająca w imieniu inwestora. Nie wiem jak jest na statku Akademik Czerski, czy ta załoga jest w stanie samodzielnie dokończyć układanie rurociągu - tutaj widzę największy problem z dokończeniem układania gazociągu, chyba że Rosja będzie chciała uzupełnić załogę specjalistów, zatrudniając ich prywatnie. Tego zapewne nie dotyczą sankcje USA. Możliwości Akademika w stosunku do firmy Allseas są moim zdaniem dużo mniejsze” - powiedział serwisowi Energetyka24 prof. Tadeusz Szelangiewicz, kierownik Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
GB
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:34

Jeden z "udziałowców" NS2 niemiecka firma Uniper w swoim raporcie napisała, że zaostrzone sankcje USA mogą znacznie opóźnić oddanie do użytku gazociąg lub w ogóle zatrzymać projekt. Wtedy Uniper będzie musiał spisać w straty pożyczki dla NS2. Zagrożenie ukończenia NS2 dla Uniper jest więc bardzo realne.

GB
wtorek, 11 sierpnia 2020, 11:03

Jak donosi Kommersant w pierwszym półroczu 2020 przychody z eksportu gazu Gazprom były niższe o 51% od analogicznego okresu 2019 roku i wyniosły 11,3 mld USD. Do tego udział Gazprom w europejskim rynku gazu spadł do 31%. Średnia cena po jakiej sprzedawał Gazprom w Europie w czerwcu 2020 wyniosła 82 USD za 1000m3, a w styczniu 2020 było to 162 USD. Przy czym próg rentowności określa się na 100 USD za 1000 m3. Warto dodać iż w holenderskim hubie TTF średnie ceny gazu wynosiły 57USD za 1000m3, czyli gaz z Gazpromu był o wiele droższy i niekonkurencyjny.

Stirlitz
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:33

Akademik Czerski nie jest już własnością Gazpromu. Po raz drugi w ciągu kilku miesięcy zmienił właściciela. Do października i tak nic ruscy nie zrobią, bo jest tarło dorszy, potem zaczną się jesienno-zimowe sztormy i też nic nie zrobią i tak wkoło.

leming
środa, 5 sierpnia 2020, 20:00

Domniemania.Należy wziążć pod uwagę że rosjanie będą dezinformować w sprawie dokończenia gazociągu.O tym czy NS2 powstanie zdecydują niemcy.

GB
czwartek, 6 sierpnia 2020, 11:34

Jakie domniemanie? Firma, dzierżawca barki Fortuna, wyraźnie powiedziała że nie będzie uczestniczyć w budowie NS2. Co do Akademika Czerskiego to jest wiele wątpliwości czy jest sam wstanie ukończyć NS2, gdyż najprawdopodobniej nie ma zachodniego ubezpieczenia, a po drugie nie może układać rur o średnicy jaką ma NS2. Nie został zmodernizowany i to nawet w czasie ostatniego postoju na Bałtyku. Gdyby nie to, to od 4 sierpnia 2020 już układałby rury.

FR technologiczne imperium
środa, 5 sierpnia 2020, 16:48

"Imperium" gazowe nie jest w stanie postawić rur do sprzedaży surowca z którego żyje, zabawne.

Tweets Energetyka24