Kolejny etap remontu zapory w Pilchowicach

Tauron Ekoenergia konsekwentnie prowadzi projekt modernizacji zbiornika, elektrowni i zapory w Pilchowicach. Dwa z trzech etapów zaplanowanych prac zostały już zakończone, trzeci – modernizacja samej zapory – ruszy jeszcze w tym roku, po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę i wyłonieniu wykonawcy remontu.
Planowana modernizacja ma charakter prewencyjny i służy długoterminowemu utrzymaniu infrastruktury. Stan techniczny zapory jest zadowalający, a jej konstrukcja bezpieczna, co potwierdzają badania techniczne przeprowadzone w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, a także opinia techniczna firmy Energoprojekt Warszawa, będącej wykonawcą dokumentacji projektowej.
„Systemy kontrolne zapory nie wskazują na występowanie wzmożonych przecieków w galeriach kontrolnych, a ciśnienie hydrostatyczne w piezometrach zamontowanych po drugiej stronie zapory nie wzrosło” – mówi Marcin Kłosiński, Prezes Zarządu Energoprojekt Warszawa.
„Na zaporze nie ma żadnego pęknięcia. Widoczne ślady są spowodowane zakwitem grzybów, mchów i porostów zakorzenionych w zwietrzałych i nieszczelnych spoinach. Pod wpływem wilgoci zmieniają one kolor z szarego, podobnego do kamienia, na bardziej widoczny” – dodaje Kłosiński.
Następny etap
W pierwszej połowie kwietnia pozwolenie na budowę stanie się prawomocne, natomiast pozwolenia wodnoprawne wydane w 2021 r. pozostają ważne. Następnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy i realizację zadania.
„Remont zapory w Pilchowicach to bardzo ważna dla regionu inwestycja, która przełoży się na długoterminowe zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zapewnienie stabilności infrastruktury hydrotechnicznej” – mówi Grzegorz Lot, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia.

„Naszym priorytetem jest odpowiedzialne działanie na rzecz lokalnej społeczności, ochrona środowiska oraz niezawodność infrastruktury, jednak z poszanowaniem interesu akcjonariuszy. Tauron zrealizuje pełny zakres prac modernizacyjnych, priorytetowo traktując bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Jednocześnie będziemy aktywnie zabiegać o współfinansowanie inwestycji ze środków instytucji odpowiedzialnych za ochronę hydrologiczną regionu” – dodaje Lot.
Spółka prowadzi intensywne przygotowania do realizacji projektu, angażując ekspertów i wdrażając nowoczesne technologie, które zagwarantują najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Firma podkreśla, że Tauron odpowiedzialny jest za wytwarzanie energii elektrycznej, a Wody Polskie za ochronę przeciwpowodziową. Spółka zamierza wystąpić z wnioskiem do Wód Polskich oraz innych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo hydrologiczne regionu o partycypowanie w kosztach remontu. Przesunięcie 100 proc. kosztów prac na Tauron przełożyłoby się na trwałą nierentowność infrastruktury energetycznej zlokalizowanej na terenie zapory wodnej Pilchowice.
Materiał sponsorowany