Reklama

W Ustce stanie baza obsługująca morskie farmy wiatrowe

Autor. iStock

W trakcie konferencji PowerConnect Energy Summit w Gdańsku podpisano umowę na budowę bazy operacyjno-serwisowej obsługującej morskie farmy wiatrowe. Obiekt powstanie przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Koszt inwestycji to ponad 111 mln złotych.

Budowa bazy operacyjno-serwisowej, która w przyszłości będzie obsługiwała morskie farmy wiatrowe Baltica 2, ma rozpocząć się na wiosnę tego roku. Baza będzie funkcjonowała przez co najmniej 30 lat.

Prezes PGE Dariusz Marzec, przed podpisaniem umowy zwrócił uwagę na lokalizację bazy. Zaznaczył, że powstaje ona w Ustce, mniejszej miejscowości, dla której będzie to „zastrzyk inwestycyjny ponad 100 mln złotych”. Pozwoli to – jak ocenił – zmienić profil funkcjonowania miasta. „Będzie on cały czas związany z morzem i gospodarką morską, ale nie będzie sezonowy tylko całoroczny” – powiedział.

YouTube cover video
Podpisanie przez PGE umowy z wykonawcą bazy operacyjno-serwisowej to kolejny krok milowy w naszych planach dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Port w Ustce to serce całego systemu zarządzania produkcją energii z morskiego wiatru, bez którego farmy, takie jak Baltica 2 nie mogłyby sprawnie działać.
Dariusz Marzec
Reklama

Jedną z głównych przesłanek do wyboru Ustki była rozbudowana infrastruktura portowa, możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, a także możliwość pobierania paliwa na bieżące potrzeby oraz dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników.

Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość portu od farmy Baltica 2. Projekt PGE o mocy 350 MW realizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na obszarze ok. 41 km kw., w odległości około 50 km od brzegu, na północ od Ustki.

Baza operacyjno-serwisowa (O&M – ang. operation and maintenance), budowana przez PGE Baltica w Ustce, powstanie na powierzchni ponad 2,3 ha w miejscu, w którym przed laty działała przetwórnia ryb. Składać się będzie z budynku administracyjno-socjalnego, budynku magazynowego, placu manewrowego oraz nabrzeża, przy którym cumować będą specjalne, szybkie statki serwisowe do transportu załóg na obszar farm wiatrowych na morzu (tzw. CTV – ang. crew transfer vessel). Przewidziano także wewnętrzny parking. Wokół zabudowań bazy powstaną tereny zielone o łącznej powierzchni ok. 5,5 tys. mkw.

Reklama

Bazę zaprojektuje i wybuduje korporacja budowlana DORACO za ponad 111 mln złotych. Wiceprezes DORACO Radosław Jarosiewicz podkreślił, że dzięki tej inwestycji, pracę zyska wielu polskich przedsiębiorców. „Polski inwestor zleci pracę polskiemu wykonawcy, który zleci m.in. podwykonawstwo na lokalnym rynku. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy” – powiedział.

Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów hydrotechnicznych zostanie wykorzystane w tak strategicznej inwestycji, która wspiera rozwój polskiej branży offshore. To dla nas ogromna satysfakcja, że możemy przyczynić się do transformacji energetycznej kraju, wykorzystując naszą wiedzę i praktykę hydrotechniczną.
Radosław Jarosiewicz

Program offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Po roku 2030 ma rozpocząć pracę inny projekt PGE o nazwie Baltica 1 i mocy ok. 0,9 GW.

    Źródło:PAP
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama