Departament Stanu USA nie zaproponował nowych sankcji dla Nord Stream 2

20 lutego 2021, 11:15
Biały Dom
Fot. Pixabay

Departament Stanu USA nie zaproponował nowych sankcji w swoim raporcie dla Kongresu na temat gazociągu Nord Stream 2, podał Bloomberg powołując się na raport.

Raport wspomina o naruszeniu amerykańskich sankcji przez barkę Fortuna i jej właściciela KVT-RUS. Może to oznaczać nałożenie na nich sankcji, ale zarówno statek, jak i firma znajdują się już na listach sankcji USA w ramach innych artykułów.

Departament Stanu nie zaproponował również nałożenia sankcji na żadne niemieckie ani inne europejskie firmy zaangażowane w projekt rurociągu - poinformowała agencja.

Zdaniem agencji, decyzja USA o nie proponowaniu nowych sankcji odzwierciedla zamiar sekretarza stanu Antony'ego Blinkena „nie kwestionowania” działań rosyjskiego Gazpromu co do Nord Streamu 2, aby nie zrazić Niemców do nowej administracji USA na początku jej urzędowania. 

O możliwości nałożenia sankcji pisaliśmy wcześniej.

Raport Departamentu Stanu pojawił się z opóźnieniem - termin przedłożenia go Kongresowi upłynął 16 lutego.

Reklama
Reklama

Decyzja została podjęta pomimo krytyki w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecna administracja jest oskarżana o łagodność wobec Rosji.

Członek Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, Michael McCall, nazwał te propozycje „całkowicie nieadekwatnymi”.

„Intencje Kongresu są jasne, nie można ich ignorować: ponadpartyjne mandaty w ostatnich dwóch budżetach obronnych mają na celu powstrzymanie ukończenia niekorzystnego rosyjskiego rurociągu” - powiedział kongresman w oświadczeniu cytowanym przez Bloomberga.

Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch nitek gazociągu o łącznej przepustowości 55 mld m sześc. gazu rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec.

Projektowi aktywnie sprzeciwiają się Stany Zjednoczone a także Ukraina i szereg krajów europejskich, w tym Polska i Ukraina, które są zaniepokojone wykluczeniem z tranzytu oraz zwiększeniem rosyjskiej dominacji energetycznej w Europie. W grudniu 2019 r. USA nałożyły sankcje na gazociąg, w wyniku których szwajcarskie Allseas zostały zmuszone do zaprzestania układania. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Komentator
sobota, 20 lutego 2021, 17:16

Czyli USA pogodziło się z faktem że ta inwestycja zostanie ukończona. Co na to panowie Davien, GB, Po trzecie sankcje i Stary grzyb?

Stary Grzyb
niedziela, 21 lutego 2021, 23:05

Nie "USA pogodziło się", tylko tzw. "Demokraci" kontynuują antyamerykańską politykę, i jest to oczywiście zła wiadomość, ale trudno było spodziewać się czegokolwiek innego po tej, czy jakiejkolwiek innej, "Demokratycznej" ekipie

Komentator
poniedziałek, 22 lutego 2021, 06:50

Grzybku. W wojnie gospodarczej, jak w każdej innej, po pierwsze potrzeba armat. Potrzeba ich tyle, by nie tylko wygrać wojnę, ale też tyle, by zabezpieczyć inne kierunki. Polityka Rosji i Niemiec doprowadziła USA do sytuacji w której pozostała tylko opcja atomowa (wojna gospodarczą z Moskwą i UE, której z wielką ciekawością i nieukrywaną radością będą przyglądać się Chiny), lub odwrót na z góry upatrzone pozycje. W przeciwieństwie do osobników którzy myślą że USA są jeszcze w czasach Reagana i że mogą bezkarnie narzucić każdemu swoją wolę, nad Potomakiem realnie oceniono sytuację i słusznie uznano, że w obliczu konfrontacji gospodarczej z Chinami, wojna na sankcje z Rosją i Niemcami to ostatnia rzecz której w dobie pandemii potrzebują USA. Piszę o tym od roku i okazało się że to ja miałem rację, nie ty z resztą funclubu. A teraz możesz pisać dalej o wielkim Reaganie, ludobójczych Sowietach i tym podobnych dyrdymałach. Pobudka, mamy rok 2021, nie 1990, a sytuacja na świecie od tego czasu trochę się jednak zmieniła.

Towarzysz Polak
niedziela, 21 lutego 2021, 08:27

Mówisz tak jak by twoje marzenia się spełniło, oj jak widzę nie wszyscy w 91 wyjechali ;).

Komentator
niedziela, 21 lutego 2021, 15:48

Jakie moje marzenia? Nie opisuję nigdy swoich marzeń tylko trzeźwo oceniam sytuację. I właśnie dlatego pytam o komentarz w/w Panów, jak się z tym czują że to ich marzenia się nie spełniły?

KrakowiAk
niedziela, 21 lutego 2021, 05:46

Bo USA nie ma w Europie nic do gadania jak powiedzial to kanclerz Austrii i byly minister niemicki.

KrakowiAk
niedziela, 21 lutego 2021, 05:29

Przeciez to bylo wiadomo od poczatku. Inaczej zamiast NS2 uzywano by na Baltyku 1000 gazowcow. I wtedy ekolodzy by dostali szalu.

Tweets Energetyka24