Kalifornia chce zakazać wydobycia ropy od 2045 roku

26 kwietnia 2021, 16:14
ropa1
Fot. Pixabay

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom w piątek polecił swojej administracji, aby podjęła kroki w celu zaprzestania wydobycia ropy i gazu w jednym z największych w kraju stanów produkujących ropę naftową do 2045 roku i zakazania nowych zezwoleń na szczelinowanie w ciągu trzech lat.

Newsom znalazł się pod presją działaczy środowiskowych i postępowych polityków, którzy twierdzą, że wydobycie ropy i gazu jest sprzeczne z celami Kalifornii, polegającymi na odejściu od paliw kopalnych i walce ze zmianami klimatycznymi.

"Wyjaśniłem jasno, że nie widzę roli szczelinowania w tej przyszłości i podobnie uważam, że Kalifornia musi odejść od ropy" - powiedział Newsom w oświadczeniu.

Produkcja ropy w Kalifornii stale spada od lat 80., częściowo z powodu surowych norm środowiskowych. Jednak dane rządowe pokazują, że stan ten pozostaje siódmym co do wielkości producentem ropy naftowej w USA, drugim co do wielkości konsumentem ropy i posiada jedną dziesiątą zdolności rafineryjnych w USA.

Polityka Kalifornii dotycząca zmian klimatycznych jest również jedną z najbardziej agresywnych ze wszystkich stanów USA, stan zakaże sprzedaży samochodów napędzanych benzyną do 2035 roku.

Kilka grup ekologicznych i demokratycznych prawodawców stwierdziło, że stan musi działać szybciej, aby zaprzestać wierceń, podczas gdy przemysł naftowy i gazowy skrytykował oświadczenie gubernatora, podobnie jak niektórzy politycy, którzy twierdzili, że akcja ta zaszkodzi miejscom pracy i społecznościom zależnym od wiercenia.

Stowarzyszenie Naftowe Stanów Zachodnich w oświadczeniu zobowiązało się do "walki z tym szkodliwym i niezgodnym z prawem zarządzeniem".

Reklama
Reklama

Newsom polecił kalifornijskiemu organowi regulującemu ropę i gaz, Geologic Energy Management Division, aby zainicjował proces, który zatrzyma wydawanie pozwoleń na szczelinowanie hydrauliczne do 2024 r. Szczelinowanie stanowi zaledwie 2% wydobycia ropy w Kalifornii, według Departamentu Stanu Ochrona.

Ponadto gubernator powiedział, że California Air Resources Board, która pisze politykę stanu w zakresie zmian klimatycznych, oceni, w jaki sposób zaprzestać wydobycia ropy i gazu do 2045 roku.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Europejczyk z Alp
wtorek, 27 kwietnia 2021, 07:51

Nie musza zakazywac. Wtedy nikt ropy nie bedzie kupowac. Wszystko bedzie jechac na atomie i produktach z gazu ziemnego

mc.
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:46

"Newsom znalazł się pod presją działaczy środowiskowych i postępowych polityków..." - mam do tych "działaczy" i postępowców jedno pytanie: czyli tylko samochody elektryczne ??? Jeśli tak, to pytanie drugie: stacje ładowania - pod każdym domem, co 6 metrów na ulicy (KAŻDEJ !!!)... Czy ktoś sobie wyobraża, jak będą wyglądały kable elektryczne to zasilające ??? Każda stacja ładowania, to tak naprawdę transformator, a co ok dwudziestu stacji ładowania musi przypaść transformator dużej mocy, a kable go zasilające muszą być wysokiego napięcia - bo inaczej SIEĆ TEGO NIE WYTRZYMA !!! Ładowanie głównie w nocy (czyli nie działa fotowoltanika, więc skąd brać prąd ??? Elektrownie atomowe są passe... Czyli ?! W Kalifornii jeździ ok 35 mln samochodów osobowych, a od 2035 nie będą sprzedawać samochodów spalinowych - tylko gdzie je będą ładować !!!

Andrettoni
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 22:39

W 2045 roku to złoża ropy na całym świecie będą bliskie wyczerpania.

Europejczyk z Alp
wtorek, 27 kwietnia 2021, 07:52

Bzdura: nie bedzie chetnych na rope.

mc.
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 23:34

W 1976 roku zapowiedziano że do 2000 wyczerpią się wszystkie złoża (Raport Rzymski)

AB
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 20:30

Lepiej niech się zajmą uciekającymi z tego socjalistycznego raju, ludźmi i firmami.

po trzecie sankcje
środa, 28 kwietnia 2021, 00:57

Dokładnie. Ilość materiałów o tym, że ludzie i firmy emigrują z Kalifornii jest trudna do policzenia. Kończą jak każdy socjalizm - zresztą u nas też już wdrażają różne socjalistyczne pomysły - wystarczy popatrzyć na założenia tzw. Nowego Ładu.

AA
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:43

Kalifornia powinna też zakazać chodzenia w butach bo podeszwy się ścierają zostawiając pył który jest później wdychany:))

Tweets Energetyka24